18. srpna 2009 12:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

GM se zbavil ztrátového dítěte, Saab se vrací do švédských rukou

Saab se vrátí do švédských rukou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Saab se vrátí do švédských rukou | foto: Reuters

STOCKHOLM Švédský výrobce luxusních vozů Koenigsegg podepsal smlouvu o převzetí ztrátové švédské automobilky Saab Automobile od americké společnosti General Motors. Oznámily to dnes firmy. Podle agentury Reuters však přetrvávají otázky ohledně financování této akvizice.

Podpis smlouvy potvrzuje předběžnou dohodu uzavřenou v červnu. "Tato smlouva je důležitým krokem k potenciální transakci. Její dokončení je podmíněno příslibem finančních prostředků od Evropské investiční banky garantovaných švédskou vládou," uvedl šéf evropských aktivit GM Carl-Peter Forster.

Výkonný ředitel Saabu Jan Ake Jonsson podpis kontraktu přivítal. "Je to důležitý krok k zajištění pracovních míst a naší dlouhodobé budoucnosti jako švédské automobilky. V krátkém období nám to umožní přijít se vzrušujícími novými vozy," upozornil.

Koupi Švédům umožní Evropská investiční banka

Firma Koenigsegg doufá, že pro Saab získá od Evropské investiční banky půjčku 4,3 miliardy švédských korun (téměř 11 miliard Kč). Podle listu Dagens Industri si však firma ještě potřebuje zajistit další tři miliardy švédských korun.

GM rovněž upozornila, že bude se Saabem po určitou dobu nadále sdílet technologie a služby. Dodala, že Saab je připraven uvést na trh několik nových modelů vyvinutých ve spolupráci s GM.

ČTK, Lidovky.cz