Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Google promluví z ledniček i praček. Digitální asistent může hledat i nakupovat

Maskot Androidu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maskot Androidu. | foto: Reuters

PRAHA Google ve středu oznámil, že jeho hlasem ovládaný asistent je kompatibilní s celou řadou domácích spotřebičů. Ve spolupráci s LG Electronics se tak na trhu mohou objevit chytré ledničky, pračky či vysavače, které například usnadní nákupy po internetu. Google se tak snaží dotáhnout svého konkurenta na poli digitálních asistentů.

Nasednete po práci do automobilu a řeknete: „Ok, Google.“ Tento pokyn vás okamžitě propojí s digitálním asistentem a vy si můžete například objednat jídlo tak, aby dorazilo k vašim dveřím společně s vámi. Celý proces objednávání i platby za vás zařídí chatbot.

Co je Chatbot?

Chatbot je počítačový program určený k automatizované komunikaci s lidmi. Bývá převážně využíván v zákaznické podpoře, kde nahrazuje operátory. Společnost Google svého asistenčního chatbota poprvé nasadila do chytrých telefonů a reproduktorů v roce 2016.

Tak představovala svoji vizi asistentů pro domácnost společnost Google v květnu letošního roku. Ve středu pak oznámila, že vytvořila chatbota, který je kompatibilní s chytrými domácími přístroji. Podle agentury Bloomberg Google věří, že jejich asistent je schopný plnit běžné vyhledávací úkony a zjednoduší tak svým majitelům nakupování po internetu.

K tomuto oznámení se připojila i firma LG Elektronics, která jako vůbec první začala nabízet asistenta od společnosti Google. Má v plánu digitálního asistenta umístit do praček a ledniček. Zástupci Googlu následně doplnili, že v budoucnu chtějí chatbota zabudovat i do vysavačů nebo zvlhčovačů vzduchu.

Z každého domu se tak za pomoci chytrých spotřebičů může stát domácnost na povel. Google však není tomuto cíli nejblíže. Na poli asistenčních programů čelí tvrdé konkurenci ze strany Amazonu, který pro nákupy používá svou digitální asistentku Alexu.

Spolupracující Amazon

Amazon v lednu letošního roku začal spolupracovat s automobilkou Ford, která nechala do svých automobilů nainstalovat chatbota Alexu a umožnila tak objednání jídla či placení transakcí přímo z vozu. Ve středu navíc Amazon oznámil, že uzavřel dohodu s Microsoftem a brzy jejich chatboti budou mít možnost spojit síly při plnění zadaných úkonů.

Koncem letošního roku podle Amazonu budou moci uživatelé Alexy požádat Cortanu, chatbota Microsoftu, aby za ně vykonala práci, jako například přečtení emailů. A naopak lidé používající Cortanu budou moci požádat Alexu o pomoc s nákupem na Amazonu.

Na druhou stranu i Google začal spolupracovat s velkým řetězcem. Své nákupy propojil se společností Walmart a s pomocí Google asistent lze objednávat zboží pomocí hlasu. Uvedl to minulý týden šéf internetového prodeje Walmartu Marc Lore. Podle Googlu půjde o stovky tisíc výrobků „od pracího prášku po Lego“.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...