Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Gorila dostihla Pentu. Slovenský korupční skandál straší jednu z největších investičních skupin u nás

Ekonomika

  5:00
Praha - Slovenská Gorila se po devíti letech od vypuknutí takto pojmenovaného korupčního skandálu vrátila investiční skupině Penta nečekanou silou. Úterní zatčení Jaroslava Haščáka, vedle Marka Dospivy jednoho ze dvou nejmocnějších mužů Penty, naznačuje, že policie na Slovensku při vyšetřování údajného propojení finanční skupiny s politikou pokročila.

Partneři skupiny Penta. Zleva Jozef Oravkin, Eduard Maták, Marek Dospiva, Iain Child, Jaroslav Haščák foto: Penta

Jak moc a v čem konkrétně, není ještě známo. Vliv na rozsáhlý byznys celé skupiny to mít ale může, i když spíš na Slovensku než v České republice. U nás je jméno Haščák a jeho působení ve vedení Penty v rámci veřejného povědomí prakticky neznámé.

Dravý, ale skrytý hráč slovenské politiky. S aktivitami finanční skupiny Penta se dosud potýkala každá vláda v Bratislavě

Penta Haščákovo obvinění i policejní zásah v bratislavském sídle firmy označila za neopodstatněné. Případ evidentně souvisí s únikem nahrávek z odposlechů v dosud nevyšetřené korupční kauze zvané Gorila, která se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků Pentou v letech 2005 a 2006. Na veřejnost se kauza dostala v roce 2011. Nejnovější vývoj ale policie zatím nekomentovala.

„Zásah přišel týden poté, co policie zadržela bývalého šéfa kontrarozvědky SIS Ľubomíra Arpáše, který údajně Haščákovi prodal zvukovou nahrávku Gorily, na níž jsou zachyceny jeho rozhovory s politiky, lobbisty a úředníky,“ uvedl včera slovenský Denník N.

Pozornost, která netěší

Haščák popírá veškerá obvinění, ale s ohledem na situaci se včera vzdal všech výkonných pozic ve skupině. Zůstává jejím spoluvlastníkem, funkce ale převzal další ze spolumajitelů Iain Child. „Chci ubezpečit všechny naše zaměstnance, obchodní partnery a zákazníky, že je naše skupina stabilní,“ citovala nového šéfa na Slovensku tisková zpráva Penty.

Penta

„Tahle mediální pozornost nás samozřejmě netěší, ale jsme naprosto přesvědčeni, že na podnikání Penty, včetně aktivit v České republice, nebude mít tato situace vliv,“ přidal k tomu pro Lidovky.cz mluvčí společnosti Ivo Mravinac. 

Spolumajitel Penty Haščák se po úterním zadržení vzdal výkonných pozic ve skupině

Penta se evidentně snaží oddělit své podnikání od „osobního problému“ spolumajitele Haščáka. Zda se jí to podaří, není jisté. „Na Slovensku má mediální obraz o poznání horší než u nás. Ale má tam velmi silnou pozici. Takže třeba důvěru bank i obchodních partnerů ta aféra zřejmě moc neovlivní. Nebo jen krátce,“ vyjádřil se pod podmínkou anonymity na adresu podnikání Penty jeden z česko-slovenských ekonomů.

Celá skupina je silná zvlášť ve zdravotnictví. U našich východních sousedů jí patří kromě zdravotní pojišťovny Dôvera i 38 nemocnic a poliklinik. U nás pět plus několik menších zdravotnických zařízení.

V Česku si zakládá spíš na síti sázkových kanceláří Fortuna a zejména lékáren Dr. Max, kterých u nás provozuje na 470 a celkem s okolními zeměmi asi 2000. Ziskový byznys udělala u nás Penta i s akvizicí a následným prodejem Severomoravských vodovodů a kanalizací. Podobně postupuje v případě Aera Vodochody.

Pentu zajímají i média. V roce 2014 na Slovensku získala podíl ve vydavateli deníku Sme. O rok později koupila v Česku vydavatele regionálních Deníků.

Viditelné jsou i realitní projekty. Aktuálně největším tématem Penty v Česku je chystaná výstavba rozsáhlého projektu byznysové čtvrti vedle Masarykova nádraží. Právě v tomto případě v rámci vyjednávání podrobností plánu s pražskými úředníky může sehrát reputace Penty určitou roli.

S Čínou na věčné časy?

Společnost nedaleko postavila administrativní budovu Florentinum, kterou po čase prodala čínské firmě CEFC, dnes ovládané čínskou státní skupinou CITIC. Ostatně vazby na Čínu hrály v podnikání Penty nemalou roli už od počátku. Zakladatelé Penty Marek Dospiva a Jaroslav Haščák, kterým dnes podle neověřených informací patří dohromady 80 procent, vystudovali Moskevský státní institut mezinárodních vztahů a jejich první podnikání se vzhledem ke kontaktům v Číně týkalo dovozu čínských textilních výrobků.

S Pentou před lety spolupracoval i šéf někdejší tajné komunistické StB Alojz Lorenc. Sám před osmi lety pro magazín Euro potvrdil, že v Pentě v minulosti odpovídal za řízení firemních rizik. „Ale téměř dva roky moje firma poskytuje Pentě už jenom poradenské služby,“ uvedl Lorenc roku 2012.

Dospiva s Haščákem mají pověst nájezdníků, kteří jdou tvrdě za svým, ale umějí ze svých vydělaných miliard i utrácet. Média v roce 2017 informovala například o Dospivově štědrém třímilionovém daru konzervativně pravicové straně Realisté, vedené politologem Petrem Robejškem. Partaji však peníze příliš nepomohly, volební úspěch nepřišel.

Autor:

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...