Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

HANSEN: Komodity hrají prim. Nejvíce září stříbro

Nakupování zlata (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování zlata (ilustrační foto) | foto: Reuters

Komodity zaznamenaly minulý týden nejlepší týdenní výsledek od září 2012. Podpořily je především obnovené výprodeje u dluhopisů, které zatřásly také akciovými trhy. Přiblížil se totiž konec kvantitativního uvolňování a Fedem oznámené ukončování nákupů aktiv od 18. září pak tvrdě dopadlo na finanční trhy.

V průběhu týdne tak výnos desetiletých amerických státních dluhopisů vystoupal na nejvyšší hladinu za poslední dva roky. To se odrazilo také na světových akciových trzích, které začaly klesat podobně jako v červnu - tehdy jsme naposledy viděli růst výnosů u dluhopisů.

Komodity neztrácely půdu pod nohama hned z několika důvodů. Překvapivě se přitom navzdory rostoucím dluhopisovým výnosům a oznámení Fedu nakonec nejlépe dařilo vzácným kovům, které se vezly na silné rally. Zejména pak stříbro se technicky vrátilo na býčí trh, když se mu povedlo v porovnání s minimem z 28. června posílit o více než 25 procent.

Trhy s energetickými komoditami našly podporu ve výpadcích dodávek z Libye a také v politické krizi v Egyptě. A své pozitivní momentum si užívají i průmyslové kovy, kterým pomáhají zprávy o stabilizaci ekonomického růstu v Číně a první náznaky o konci recese v Evropě. Dařilo se i zemědělským komoditám, nejlépe pak kukuřici a sóji, kterým k růstu pomohlo snížení výhledu jejich letošní produkce. 

Zářící stříbrná hvězda podpořila i zlato

Hvězdou minulého týdne se stalo stříbro, které tak završilo už dvoutýdenní růst. Pomohlo mu k tomu pozitivní momentum a technické nákupy ze strany komoditních traderů a hedgeových fondů.

Od červnových minim tak už stříbro přidalo úctyhodných 27 procent. Přitom jen během posledních několika týdnů to dělá 20 procent. Stříbro je tak jednoznačně v býčím trhu, který se zmiňuje v případě, že některé aktivum vyskočí o jednu pětinu ze svých minim. Důvodem je přitom obecně zlepšená nálada u průmyslových kovů, díky nárůstu dovozu do Číny. A své zisky si připisují i hliník a zinek.  

Zlato i nadále těží ze zisků stříbra, a to dokonce až do té míry, že ani špatné zprávy pro žlutý kov nenadělaly žádné škody. Díky rally se tak přehouplo skrze hranici odporu na úrovni 1 350 dolarů za unci až na 1 373 dolarů, což je nejvýše za poslední dva měsíce. Zájem o burzovně obchodované produkty (ETP) se začíná pořádně zvedat, a to poprvé od února. Když se podíváme na výhled do budoucna, mohlo by se zlato vyšplhat až na 1 415 dolarů za unci a v příštích měsících dokonce až na 1 450 dolarů. Zvláště když vezmeme v potaz předčasné ukončování kvantitativního uvolňování v USA, a to bez ohledu na to, jestli je to v ceně již započítáno. Nejprve však zlato potřebuje potvrdit hranici podpory na hodnotě kolem 1 350 dolarů, a pak prolomit 1 370,6 dolaru, což je 61,8procentní retracement z výprodejů trvajících od května do června.

Kukuřice a zejména pak sójové boby našly oporu ve dvou na sobě nezávislých zprávách. Obě ale měly podobný závěr, a sice menší než očekávanou sklizeň obou komodit během podzimu. Americkým farmářům během jara totiž zabránilo vlhké počasí včas osít větší plochy těmito plodinami. V tuto chvíli se však pozornost upíná na současné povětrnostní podmínky. Přílišné vedro totiž působí velké sucho. To má za následek nižší než očekávanou úrodu a s tím se i ceny pohnuly směrem vzhůru. To donutilo hedgeové fondy redukovat své medvědí pozice, které v případě kukuřice dosáhly na rekordní úrovně.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!