Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

HARDY: Japonská abenomika

Šinzó Abe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šinzó Abe. | foto: ČTK

Abenomika způsobuje, že v tuto chvíli je v centru pozornosti japonský jen, a to více než americký dolar. Očekávám jeho prudkou volatilitu v případě výprodeje na akciových trzích. Ve skutečnosti je Abenomika jenom dalším očekáváním zlatonosné likvidity, která žene kapitálové trhy výš a podporuje nové masivní spekulace na japonském jenu. Jak dlouho to může pokračovat? To sice nelze odhadnout, nicméně se blížíme k důležitému okamžiku.

Vlny kvantitativních uvolňování v USA byly z počátku úspěšné a vyhnaly kapitálové trhy výš. Reálná ekonomika reagovala poměrně lenivěji. Na poslední vlny tištění peněz trhy reagovali jen mírněji, ale dolar téměř vůbec.

Proč? Manažeři americké centrální banky FED stále více vyjadřují obavy z nezamýšlených důsledků těchto kvantitativních uvolňování. Přicházejí také lepší zprávy o americké ekonomice a vlně "úspornosti", která by mohla další tištění peněz omezit.

Výklad pojmů

Abenomika - nové slovo vzniklé spojením příjmení nového japonského premiéra Šinzó Abeho a slova ekonomika. Podstatou abenomiky jsou masívní ekonomické injekce, které mají oživit japonské hospodářství, jež se nachází v recesi.

Prozatím mě Abenomika nijak zvlášť neokouzlila. Bilance Japonské banky se neustále zvětšuje otřepaným a stále větším nakupováním japonských státních dluhopisů. Abe může přesto v dlouhodobém horizontu dostat, co chce.

Já si ale myslím, že politický lektvar v tuto chvíli působit nebude. Myslím, že on a centrální banka budou muset jít mnohem dál, pokud chtějí zahýbat inflací a oslabit jen.

Možná by měli zkusit OMF  - overt monetary financing, což je skutečné vyhazování peněz z helikoptéry, kdy vláda utrácí vyloženě natištěné peníze namísto peněz, které jsou teoreticky jištěné dluhem. Nebo může centrální banka vyzkoušet monetizovat dluh tak, že nakoupí státní dluhopisy, které pak v podstatě roztrhá.

Tady je pár grafů, abych podpořil to, o čem budu dále mluvit:

USDJPY vs. výnosové spready

V uplynulých letech měnový pár USDJPY skvěle zrcadlil výnosové rozdíly. Japonské obligace s nejnižším výnosem následovaly trendy na dluhopisových trzích lépe než trhy akcií a rizikových aktiv.

Klikněte pro zvětšení

Klikněte pro zvětšení

A co chuť riskovat?

Tady vidíme stále více důkazů, že Abenomika přilákala obchodníky na spekulace s jenem, jelikož v USA už americký dolar na kvantitativní uvolňování nereaguje. Začíná převládat představa, že se americká ekonomika nakonec uzdraví natolik, že FED posléze začne brzdit rozšiřování své bilance či jej dokonce ukončí ke konci roku, zatímco Japonská banka bude v nafukování své bilance pokračovat. Takže očekávejte další pnutí na jenu, dokud si rizikoví spekulanti sami neřeknou, že už toho bylo až až.

Klikněte pro zvětšení

Klikněte pro zvětšení

Takže na prvním místě zde leží zajímavá otázka: Co když se vrátí zpátky strach na trhy? Spekulace na slabý jen, znamená spekulovat na důvěru stejně jako při spuštění kvantitativního uvolňování v USA. Pokud se v následujících týdnech a měsících dostane EU opět do problémů nebo dojde ke geopolitickému výbuchu či k poklesu trhů v USA na základě přesvědčení, že FED pomalu utáhne kohoutky, pak může japonský jen vystřelit nahoru třikrát rychleji než spadl. Takové věci se už staly opakovaně.

Další věc, která mne fascinuje je tato: Samozřejmě, že oslabování jenu může pokračovat, zvlášť pokud budou i nadále celosvětově růst výnosy i chuť riskovat. Historie nám ukazuje, že rostoucí výnosy nakonec přinesou smrtelnou ránu akciím. Ovšem velkou neznámou je ono "nakonec". Jak dlouho potrvá to "nakonec"?

Hlavní vzkaz je tedy následující: Hrát si s japonským jenem znamená hrát si s ohněm, takže zůstaňte velmi opatrní a zvažte, zda a jak zajistit své pozice proti nepříznivým pohybům.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Perte, sušte, neplýtvejte: Bosch radí, jak na to
Perte, sušte, neplýtvejte: Bosch radí, jak na to

Víte, že se při péči o prádlo často zbytečně plýtvá? Nejde přitom jen o vodu nebo energii, ale například také prací prostředek. A ušetřit lze také...