Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český srovnávač Heureka.cz zažaloval Google kvůli ušlému zisku. Požaduje od něj 395 milionů

Google. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google. | foto: Reuters

Praha Český srovnávač cen Heureka.cz v pátek podal u pražského městského soudu žalobu na americkou společnost Google kvůli zneužití dominantního postavení ve vyhledávání. Požaduje po ní 394,9 milionu korun jako ušlý zisk za tři roky kdy Google ve výsledcích vyhledávání zvýhodňoval vlastní srovnávač cen Nákupy Google (Google Shopping) před konkurencí. Serveru Lupa.cz to řekl ředitel Heureky.cz Tomáš Braverman. České zastoupení Googlu zatím žalobu neobdrželo.

Google zneužívá dominanci ve vyhledávání a ani přes nařízení Evropské komise (EK), která mu v roce 2017 vyměřila pokutu, problém nenapravil, odůvodnil Braverman rozhodnutí českého srovnávače cen, proč chce na Googlu vymáhat ušlý zisk.

EK dala před třemi lety Googlu za zneužití dominantního postavení na trhu pokutu 2,42 miliardy eur (63,6 miliardy Kč). Podle komise ve svém vyhledávači zvýhodňoval jiný vlastní produkt, a to službu pro porovnávání obchodních nabídek. Google se proti tomu odvolal a případ nadále řeší soudy.

Google podle svého sdělení od roku 2017 upravil Nákupy Google tak, aby vyhovovaly výtkám Komise. Nedávno začal testovat nový formát, který poskytuje přímé odkazy na srovnávací nákupní weby, spolu s konkrétními nabídkami produktů od obchodníků. „Některé srovnávače přirozeně chtějí, aby je Google zobrazoval více, naše data ukazují, že lidé obvykle dávají přednost odkazům, které je vedou přímo k produktům, které chtějí, nikoli k webům, kde musí opakovat vyhledávání,“ uvedl Google dříve na svém blogu.

Evropské srovnávače cen ale s nápravnými opatřeními nejsou spokojeny. Sedm firem se rozhodlo bránit žalobami a nyní se k nim připojila i Heureka.cz, uvedla Lupa.cz.

„V Českém republice je tříletá promlčecí lhůta, proto Heureka žalobu podává teď, když má vypršet. Ale v zahraničí promlčecí lhůta není, takže další žaloby budou přibývat,“ doplnil Braverman. Podle něj je Heureka.cz v ČR jediná, která Google žalovala.

Heureka podle Bravermana spolu s dalšími srovnávači zároveň podniká na úrovni Evropské unie kroky, při kterých se snaží na základě dat dokazovat, že nápravný mechanismu Googlu nefunguje a firma nadále zneužívá svou dominantní pozici.

Žaloba byla podle partnerky advokátní kanceláře Taylor Wessing ČR Markéty Deimelové podána v návaznosti na rozhodnutí Evropské komise a v daném případě bude hrát velkou roli skutečnost, že samotný Google se proti rozhodnutí komise odvolal a o jeho opravném prostředku ještě Soudní dvůr EU nerozhodl. „Bude tedy zajímavé vyčkat jeho konečné rozhodnutí. Je možné, že se v průběhu času mohou k žalobě připojit ostatní internetové vyhledávače, jiné podniky, které se cítí být poškozeny na trhu a chtěly by se domáhat vzniklé škody,“ dodala Deimelová.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!