Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hodnotové akcie přebírají taktovku, oproti růstovým se jim daří čím dál lépe

Do karet tradičním firmám hraje očekávané ekonomické oživení, ze kterého by měly výrazněji těžit právě cyklické firmy z odvětví jako finance, energetika, materiály či spotřeba. Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do karet tradičním firmám hraje očekávané ekonomické oživení, ze kterého by měly výrazněji těžit právě cyklické firmy z odvětví jako finance, energetika, materiály či spotřeba. Ilustrační snímek | foto: Reuters

NEW YORK Hodnotové akcie se v průběhu minulé dekády nacházely mimo zájem většiny investorů, přičemž tento trend ještě umocnila koronavirová krize. V posledních měsících však tradiční společnosti s nižší valuací výkonnostně porážejí již velmi drahé růstové tituly a mají slušně našlápnuto i do příštích let.

V průběhu posledních 12 let dostávaly akcie hodnotových společností (tedy tradičních firem s nižším oceněním a růstem) na frak. Zatímco od tehdejšího dna z března 2009 vykázaly včetně dividend výkonnost přibližně 530 procent, růstové tituly tažené především technologickým sektorem dokázaly na “total return” bázi zhodnotit dokonce o 820 procent.

Dlouhodobý vývoj výkonnosti hodnotových a růstových akcií z indexu S&P 500.

Dlouhodobý vývoj výkonnosti hodnotových a růstových akcií z indexu S&P 500.

Nadvýkonnost růstových akcií ještě umocnila koronavirová pandemie. Ta nahrávala především technologickým firmám, jejichž hospodaření nebylo zpravidla negativně zasaženo uzavírkami ekonomik.

Naopak poptávka po službách celé řady z nich vzrostla v návaznosti na přesun našich životů do on-line světa.

V průběhu září 2020 však začalo docházet k výraznější rotaci od již relativně drahých růstových akcií směrem k hodnotovým titulům. Tento trend se naplno projevil v letošním roce, zatímco růstové společnosti výkonnostně pouze stagnovaly, hodnotové připsaly přes 12 procent.

Krátkodobý vývoj výkonnosti hodnotových a růstových akcií z indexu S&P 500 od...

Krátkodobý vývoj výkonnosti hodnotových a růstových akcií z indexu S&P 500 od roku 2020 do současnosti.

Nakročeno k překonání trhu

Letošním vývojem se však potenciál hodnotových titulů zdaleka nevyčerpal, alespoň při relativním srovnání s růstovými společnostmi. Do karet tradičním firmám hraje očekávané ekonomické oživení, ze kterého by měly výrazněji těžit právě cyklické firmy z odvětví jako finance, energetika, materiály či spotřeba.

K tomu by měly přispět i silné fiskální stimuly společně s vysokým objemem úspor domácností v USA, očekávaná vyšší spotřeba a investice podpoří tamní hospodářský růst.

Hodnotové firmy zároveň nejsou tak výrazně citlivé na růst úrokových sazeb. Právě nárůst výnosů na státních dluhopisech vyvolaný očekávaným příchodem vyšší inflace a ekonomického růstu byl jedním z katalyzátorů akciové rotace.

Valuace růstových společností jsou totiž postaveny zejména na očekávaných ziscích ve vzdálenější budoucnosti, jejichž současná hodnota v prostředí vyšší ceny peněz klesá.

Kromě současného ekonomického prostředí by hodnotové akcie měly benefitovat i ze znatelně nižšího relativního ocenění vůči růstovým společnostem. Zatímco velké a středně velké hodnotové společnosti jsou aktuálně na bázi historického P/E oceněny na 131-133 procent 20letého průměru, valuace růstových firem se pohybuje na 158-180 procent průměru. V případě malých společnost jsou pak rozdíly v ocenění ještě výraznější.

Akcie rozhodně levné nejsou

Současná versus průměrná 20letá valuace růstových a hodnotových akcií na bázi...

Současná versus průměrná 20letá valuace růstových a hodnotových akcií na bázi P/E

Pohled na celkové ocenění akciového trhu však naznačuje, že se pohybujeme na velmi vysokých úrovních. V současných cenách je započítán scénář rychlého ekonomického oživení a prostor pro pozitivní překvapení je relativně nízký.

V kontextu probíhající euforie na trzích tak roste riziko korekce, která by dostala hlavní indexy na ospravedlnitelnější hodnoty.

Pokud však skutečně nastane optimistický scénář silného ekonomického boomu, bude se jednat o vodu na mlýn právě pro hodnotové akcie. Prostor pro růst a dohánění historického zaostávání je v jejich případě značný.

Banner peak.cz.

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor
Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor

Plánujete narozeninovou, svatební nebo dětskou oslavu a dorazí k vám desítky lidí? Nebo si chcete užít klidné rodinné oslavy v kruhu nejbližších?...