Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Akcie na pražské burze během týdne oslabily o 1,3 procenta. Největší pokles postihl operátora O2

Ekonomika

  17:59
Praha - Akcie na pražské burze během týdne oslabily, index PX klesl o 1,3 procenta na 1162 bodů. Sestoupil tak z více než desetiletých maxim. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Nejvíce přidaly akcie Moneta Money Bank, největší pokles naopak postihl akcie telekomunikačního operátora O2 CR. Předchozí týden akcie po šesti týdnech nárůstů klesly o 0,1 procenta.
Akcie,  ilustrační foto.

Akcie, ilustrační foto. foto: Shutterstock

Do dozorčí rady ČEZ míří bývalý ministr dopravy Dan Ťok, rozhodne se 28. června

„Pražská burza během minulého týdne pokračovala v ústupu ze svých maxim. K poklesu přispěly finanční akcie a akcie O2 CR. U akcií bank jsme v závěru týdne byli svědky poměrně razantního vybírání zisků, a to více méně v souladu s vývojem u zahraničních zástupců v sektoru,“ popsal makléř Wood & Company Vladimír Vávra.

Trhu chyběly kurzotvorné zprávy a většina titulů korigovala předchozí vývoj, nebo jen následovala sentiment na trhu, doplnil analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

V posledních okamžicích pátečního obchodování se vyšvihla Moneta a za celý týden to znamená zisk o 1,7 procenta na 79,90 Kč. Propad o 11,5 procenta na 263 Kč předvedl operátor O2 CR, každý den v tomto týdnu oslaboval. Rozhodující bylo obchodování bez práva na dividendu. Akcionáře nepotěšily banky, Erste propadla o 2,5 procenta a Komerční banka o tři procenta.

Ronaldo veřejně zavrhl Coca-Colu, kterou dřív propagoval. Pogba pak schoval pivo, jeho gesto je spojováno s islámem

Příští týden bude relativně bez významnějších událostí, investoři tak budou dále rozebírat současné makroekonomické prostředí, resp. možnou budoucí odezvu měnové politiky, uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček. Na pražské burze bude podle něj nejzajímavější událostí úterní mimořádná valná hromada Monety, která bude rozhodovat o akvizici Air Bank a emisi nových akcií. „Očekáváme, že PPF získá dostatečnou podporu pro své plány, nicméně hlasování bude těsné a neschválení transakce je také reálná možnost,“ odhadl.

Autor: