Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Češi se zlatým dolem v Arménii směřují na londýnskou burzu

Londýnská burza. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Londýnská burza. | foto: Reuters

Irská těžební společnost IMC Exploration Group (IMC), která je jako jeden z více než 2000 akciových titulů kotovaná na Londýnské burze cenných papírů, ve čtvrtek oznámila významnou transakci s českou firmou Mineral Ventures Invest (MVI) patřící do holdingu Zlato a.s. Na základě této transakce se MVI stane majoritním akcionářem společnosti IMC a bude tak přítomna na jedné z nejstarších a největších burz ve světě, kde je kotován i tuzemský ČEZ, Komerční banka, O2 nebo Avast.

Irská IMC Exploration Group se od roku 2011 zabývá průzkumem a těžbou drahých kovů a minerálů jak v Irsku, tak jinde ve světě. Disponuje licencemi u dvou nalezišť zlata a dalších drahých kovů ve středním Irsku (doly Avoca a Wexford) a na základě výše uvedené dohody získá zlatý důl Karaberd na severu Arménie, kde už druhým rokem probíhá těžba zlata.

„Transakce je podle britského a irského práva definována jako „Reverse Takeover“, což znamená, že irská IMC koupí od české MVI zlatý důl Karaberd v Arménii a zaplatí svými vlastními akciemi, které nově emituje. Společnost MVI se tak stane vlastníkem 51 procent akcií irské IMC Exploration Group, přičemž po splnění určitých podmínek dohody může tento podíl vzrůst až na téměř 60 procent,“ vysvětluje jednatel Mineral Ventures Invest David Marášek.

Důl Karaberd byl až dosud ve vlastnictví arménské společnosti Assat, stoprocentně vlastněné tuzemskou MVI v holdingu Zlato a.s. Tato společnost, která má v Arménii licenci ještě k dalšímu nalezišti zlata, je většinově vlastněna akciovou společností Zlato, která patří k předním prodejcům investičního zlata v ČR a má ambici stát se lídrem na tuzemském trhu.

Podle geologické expertizy nadnárodní společnosti CSA Global zlatý důl Karaberd obsahuje 6,92 tuny zlata, přičemž tuna rudy z tohoto dolu obsahuje v průměru 5,4 gramu zlata. „To z Karaberdu činí velmi atraktivní naleziště, pokud uvážíme, že většina světových nalezišť uvádí zhruba 1,5 gramu zlata na tunu,“ říká Marášek.

Do konce května 2021 bude podle něj splněna ze strany MVI první podmínka dohody s IMC, a sice že se v dole zpracuje alespoň 11 kilogramů zlata. „Ve třetí dubnové dekádě proběhne rafinace 5400 tun vytěžené rudy v největším zpracovatelském závodě v Arménii společnosti GeoProMining. Rafinovat bychom měli v první fázi kolem 20 kilogramů zlata měsíčně,“ uvádí jednatel společnosti MVI.

Podle Davida Maráška se vstupem na londýnskou burzu završilo několikaleté úsilí čtyřicetičlenného týmu, který těžbu zlata v Arménii v roce 2018 rozjel. „S transakcí nám výrazně pomohla pražská pobočka advokátní kanceláře Kinstellar, která se mj. před několika lety podílela na uvedení tuzemského Avastu na londýnskou burzu,“ doplňuje. Čtvrteční transakce byla podle Maráška dlouhodobě připravována, první rozhovory s irskou IMC proběhly v polovině roku 2019.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...