19. září 2017 10:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hotely měly rekordní léto, očekávají silný i podzim. Růst táhnou turisté z Asie

Hotel (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hotel (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Letní sezona byla pro hotely rekordní, zejména pro ty pražské. Velký podíl na tom má pozitivní vývoj ekonomiky, nové letecké linky z Asie do Prahy či vnímání české metropole jako bezpečné destinace. Vyplývá to z ankety mezi hoteliéry. Očekávají i silný podzim.

„Důvodem je příznivá ekonomická situace v Česku i ve světě, rostoucí zájem českých klientů a paradoxně pozitivní dopad celkově nepříznivé bezpečnostní situace ve světě. Praha je totiž vnímána jako jedna z bezpečných evropských metropolí,“ uvedl odborník na hotelnictví PwC ČR Jan Musil. Na druhou stranu se podle něj ale v Praze nekonaly žádné akce typu hokejové mistrovství světa. Nelze proto úplně srovnávat poslední roky, dodal.

Počet hostů v českých hotelech v červnu a červenci stoupl o téměř desetinu meziročně. Nejvíc se dařilo čtyřhvězdičkovým hotelům, do kterých přijelo o 11 procent víc hostů. Návštěvnost pětihvězdičkových hotelů se zvýšila o 10,4 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.

Podle ředitele Vienna House Czech Republic Klause Pilze bylo léto z hlediska obsazenosti hotelů rekordní, zejména v Praze. Největší nárůst turistů byl z USA a Velké Británie. „Od počátku roku 2017 a i v průběhu léta zaznamenáváme ve Vienna House CR enormní zájem o ubytování zejména zahraničních hostů v Praze, Plzni či Karlových Varech. V rámci prognózy na následující měsíce očekáváme, že tento trend bude nadále pokračovat,“ uvedl Pilz.

Tržby pražského hotelu Olympik za léto jsou vyšší o zhruba deset procent. „Mohly být ještě vyšší, ale negativně se projevuje kurz koruny k euru, který je o zhruba jednu korunu nižší než v roce 2016. Jako kladný faktor hodnotím významné navýšení ceny za pokoj,“ uvedl ředitel hotelu Vlastislav Šos.

Obsazenost Accor hotels se v letních měsících pohybovala okolo 95 procent a výrazně se zvýšily průměrné ceny ubytování. „Toto léto se skutečně vydařilo. Ostatně velmi slibně vypadá i podzim, očekáváme, že i konec roku bude velmi příznivý, a jak obsazenost, tak i průměrná cena budou vyšší než v loňském roce,“ řekla obchodní manažerka Aneta Kubalová.

„Velkým trendem je zájem asijské klientely o Prahu, díky kterému vznikají i nové letecké linky do české metropole z velkých čínských měst. Stále větší rozmach zažívá v pražských ubytovacích službách sdílená ekonomika,“ dodal Musil.

Praha má s Asií přímé letecké spojení do korejského Soulu a čínských Čcheng-tu, Pekingu a Šanghaje. Letecká společnost China Eastern Airlines zahájí na konci října přímé lety z Prahy do středočínského města Si-an. Vedení hlavního města také usiluje o zřízení přímé letecké linky mezi Prahou a Japonskem, a to do roku 2020.

Příjezdové turistice se letos daří. Podle nedávného odhadu agentury CzechTourism v hlavní letní sezoně stoupl počet zahraničních turistů zhruba o osm procent. Celkový počet ubytovaných turistů by tak mohl v hlavní sezoně činit 3,2 milionu.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…