23. února 2010 17:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hry ve Vancouveru budou nejsázenější zimní olympiádou v historii

Čeští fanoušci během zápasu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští fanoušci během zápasu. | foto: ČTK

PRAHA Zájem sázkařů o letošní zimní olympiádu je podle sázkových kanceláří rekordní. Navíc jsou sázející zatím poměrně úspěšní, očekávaní favorité totiž často vyhrávají. Důvodem zvýšeného zájmu je prý především rozvoj internetového sázení.

"Již první část olympiády přinesla společnosti Sazka o polovinu vyšší počet sázek než poslední zimní olympiáda v roce 2006 v Turíně," pochvaluje si mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund. Nejvíce se přitom sázelo na turnaj v ledním hokeji, na česká medailová želízka (Martina Sáblíková) a na jasné favority v některých lyžařských nebo krasobruslařských disciplínách (Simon Ammann, tým skokanů Rakouska, Jevgenij Pljuščenko).

"Předběžně můžeme říci, že proti Turínu se, především díky internetu, objem sázek zvýšil zhruba o 25 procent. Výsledné číslo tedy podle našich očekávání překoná 150 milionů z Turína," vypočítává také mluvčí Tipsportu Jiří Hadrava. Výsledné číslo bude podle něj záviset na výsledcích českých hokejistů, protože hokej tvoří dvě třetiny všech sázek na olympiádě. "A zvláště o zápasy našich je obrovský zájem," podotkl.

Sázková kancelář Chance doposud na ZOH přijala sázky za zhruba 30 milionů korun. "Očekáváme, že na konci olympijských her bude tento objem kolem 60 milionů korun. Vancouver je jednoznačně mnohem atraktivnější proti Turínu před čtyřmi lety," uvedl mluvčí Chance Ondřej Rajšner.

Medaile Sáblíkové a Bauera i jako úspěch sázkařů
Stále platí, že zájem o olympiádu ve Vancouveru je vyšší, než tomu bylo v případě Turína, souhlasil i mluvčí Fortuny Petr Šrain.V běžeckém lyžování jsou podle něj sázkaři i kvůli selhání Nora Pettera Northuga na trati 15 km úspěšnější bookmakeři, ve skocích pak sázející. V hokeji je bilance po některých překvapivých výsledcích vyrovnaná. Medaile Sáblíkové a Bauera pak opět znamenaly úspěch sázkařů. Jediní čeští medailisté se podle Šraina postarali o výplatu výher za takřka osm milionů korun.

Nejsázenějším zápasem byl zatím u Tipsportu s více než sedmi miliony korun duel českých hokejistů se Slovenskem. "Favoritům se zatím poměrně daří, ale i olympiáda už zažila velká překvapení, zejména ta hokejová, takže je náš souboj se sázkaři zatím vyrovnaný," řekl Hadrava s tím, že sázkaři vydělávají hlavně na českých hokejistech. Správně tipnuli vítězství nad Slovenskem a nad Lotyšskem a také sázeli na prohru s Ruskem.

Úspěšnost sázkařů u Sazky se v první části olympiády pohybovala nad hranicí 90 procent. Pro sázející byl nejziskovější triumf Sáblíkové na 3000 metrů a hokejový zápas se Slovenskem. Ještě výraznějším favoritem je pro sázející Sáblíková na pětikilometrové trati, na její triumf přijala Sazka přes 90 procent všech vkladů. Naopak nejméně úspěšní byli sázející při hokejových remízách Ruska se Slovenskem a Kanady se Švýcarskem v základní hrací době a v krasobruslení mužů, v němž překvapivě nezvítězil největší favorit Pljuščenko.

ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?