23. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

IBM otevřela v Keni výzkumné centrum. Pomůže i s dopravními zácpami

Obchodní konzultant IBM Shadrack Kioko sbírá v centru Nairobi data o místní dopravě.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchodní konzultant IBM Shadrack Kioko sbírá v centru Nairobi data o místní dopravě. | foto: IBM

IBM otevřela novou výzkumnou laboratoř v Keni, která se zaměří na rozvoj technologií a jejich aplikaci při řešení veřejných problémů v zemi, například dopravních zácp. IBM Research-Africa v Nairobi se stane už dvanáctou laboratoří IBM na světě. Na africkém kontinentu je první.

"Výzkumná laboratoř se bude zabývat hlavně tím, jak omezit dopavní zácpy, které jsou velkým problémem, vyřešit chce také dostupnost pitné vody a  vysokou hustotu obyvatel," uvedl mluvčí IBM pro BBC. Podle průzkumu IBM z roku 2011 je totiž Nairobi nejvíce přeplněným městem na světě.

ČTĚTE TAKÉ:

Chceme chytřejší planetu, hlásá projekt

IBM

IBM je předním světovým hráčem v oboru informačních technologií. Mezi její hlavní činnosti patří v současné době prodej počítačového softwaru a hardwaru a desítky dalších služeb.

Americká firma už má po světě 11 výzkumných center podobných tomu, které otevřela v Nairobi.

IBM už operuje ve více než 20 afrických zemích, laboratoř v Keni bude ale jejím prvním výzkumným centrem na kontinentu.

Výzkumné centrum vzniká ve spolupráci s keňskou vládou a bude provádět základní a aplikovaný výzkum zaměřený na řešení lokálních problémů. Přispívat bude také k budování vědecké a technologické základny pro celý kontinent. Zaměří se zejména na tři klíčové oblasti – veřejný sektor nové generace, chytřejší města a rozvoj lidského potenciálu.

Budování výzkumného centra v Keni je součástí projektu chytřejší planeta, který má posílit rozvoj ekologických technologií.

IBM má v plánu během následujících pěti let ve své laboratoři zaměstnat na 50  vědeckých pracovníků z celého světa. Podle odhadů firma do výzkumu a vývoje v nové laboratoři investuje kolem 6,5 miliardy dolarů ročně. Keňská vláda by během pěti let měla přispět 1 275 000 dolarů.

Šéfka IBM Gimmy Rommetyová s keňským prezidentem Mwaiem Kibakim

Šéfka IBM Gimmy Rommetyová s keňským prezidentem Mwaiem Kibakim

Afrika má šanci stát se hlavním zdrojem technologických inovací

Východní Afrika, a keňské hlavní město obzvlášť, přitahuje v poslední době mnoho zahraničních hi-tech firem. Hlavním cílem IBM je pomoci Keni více využívat technologie ve veřejném sektoru. IBM předpokládá, že s odhadovaným průměrným sedmiprocentním růstem ročně má Afrika šanci stát se během následujících dvaceti let šanci stát se hlavním zdrojem inovací v různých odvětvích průmyslu.

Hlavní cíle projektu IBM v Keni

Afrika se vyznačuje nejvyšší mírou urbanizace na světě. Největší problém, jemuž města na kontinentu čelí, je zlepšení přístupu k městským službám, jako je vodovodní systém a doprava.

Rozvoj průmyslu v Africe brzdí nedostatek kvalifikované pracovní síly a inovací. IBM Research-Africa se bude zabývat výzkumem a ve spolupráci s vybranými univerzitami, úřady a firmami bude usilovat o zvýšení úrovně v oblasti informačních a komunikačních technologií a souvisejících vědeckých oborů.

Zdroj: Tisková zpráva IBM

rkaŠárka Bláhová

Najdete na Lidovky.cz