8. června 2017 9:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

IKEA nábytek bude k mání i na Amazonu. Švédové chtějí obsadit prodejní weby

Obchodní dům IKEA. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchodní dům IKEA. Ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

STOCKHOLM Švédský prodejce nábytku IKEA plánuje otestovat prodej svých produktů i přes jiné internetové stránky než své vlastní. Největší prodejce nábytku na světě se tak chce více zaměřit na kupující přes internet. Řekl to ředitel Inter IKEA Group, která má na starosti koncept IKEA,Torbjörn Lööf.

Testování by mělo začít v příštím roce. Znamenalo by to, že zákazníci firmy by si mohli koupit nábytek a další bytové zařízení od IKEA v obchodech jako Amazon či čínský Alibaba. Amazon již uvedl, že plánuje nabízet i nábytek.

Lööf však zatím nepřiblížil, jaké společnosti by mohly nábytek IKEA prodávat, a dodal, že firma zatím nepodepsala žádnou dohodu.

IKEA je známá tím, že její obchody vypadají jako sklady. Firma nedávno přistoupila k restrukturalizaci, která dala maloobchodním pobočkám více svobody. Zavedla nový formát menšího obchodu a posiluje integraci obchodů a internetu, aby se přizpůsobila novým způsobům nakupování. Švédská firma zatím nikdy neprodávala své zboží prostřednictvím další firmy.

Ve fiskálním roce do srpna 2016 tržby z internetového prodeje IKEA Group stouply o 30 procent na 1,4 miliardy eur (36,8 miliardy korun). Na celkových tržbách firmy však měly podíl pouze sedm procent.

ČTK