21. listopadu 2018 16:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

IKEA prochází transformací. Chce zrušit 7500 administrativních pozic a nalákat zákazníky na menší obchody

IKEA (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy IKEA (ilustrační foto) | foto: caelusgreenroom.com

STOCKHOLM Společnost IKEA Group, která je majitelem většiny obchodů IKEA ve světě, plánuje propustit v příštích letech 7500 zaměstnanců, převážně v centrální administrativě. Dalších 11 500 pracovních míst ale firma vytvoří, ve výsledku by se tedy rozrostla asi o 4000 lidí. Plánované propouštění se podle agentury Reuters dotkne asi pěti procent současné pracovní síly firmy.

IKEA Group provozuje 367 nábytkářských prodejen a je největším franšízantem mateřské skupiny IKEA. Firma ve středu také uvedla, že chce rozšířit nové inovativní formy prodeje a chystá investice do služeb a digitalizace.

IKEA nyní prochází obdobím transformace. Již několik let se jejímu internetovému prodeji daří lépe než kamenným pobočkám. Zákazníky se tedy snaží přilákat i jinými cestami, například prostřednictvím malých objednávkových a servisních center nebo otevíráním malých obchodů, takzvaných pop-up studií, v centrech měst. Jedno z nich vzniklo v září i v Praze na Václavském náměstí.

Firma je největším maloobchodním prodejcem nábytku na světě. V uplynulém fiskálním roce, který skončil v srpnu, zvýšila tržby o 4,5 procenta na 38,8 miliardy eur (zhruba bilion korun). V Česku očekává švédský nábytkářský řetězec ve finančním roce 2017/2018 nárůst tržeb o tři procenta na téměř deset miliard korun. Konečné hospodářské výsledky zveřejní na začátku příštího roku.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK - JUNIORSKÁ POZICE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč