2. srpna 2013 21:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Inspekce uzavřela kvůli myšímu trusu Tesco v Boskovicích

Potravinářská inspekce zavřela kvůli velkému množství trusu Tesco v Boskovicích... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potravinářská inspekce zavřela kvůli velkému množství trusu Tesco v Boskovicích... | foto: SZPI

BRNO Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uzavřela v Boskovicích na Blanensku prodejnu společnosti Tesco kvůli přítomnosti hlodavců. Při čtvrteční kontrole našli inspektoři ve skladu velké množství myšího trusu, bylo znát, že hlodavci požírali nástrahu.

Přímo v prodejně u mouky zaznamenala kontrola i živou myš, informoval v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Kontroly SZPI

  • Letos už jde o 14. případ, kdy SZPI musela uzavřít prodejnu kvůli přítomnosti hlodavců.
  • Šlo o menší večerky, ale i velké prodejny řetězců.
  • Hlodavci představují riziko kvůli přenosu závažných onemocnění.

"Největší množství trusu bylo pod paletami, kolem zdí a rampy. Prostory provozovny tak nesplňovaly hygienické předpisy a podmínky, které umožňují zachovávat zdravotní nezávadnost potravin," doplnil Kopřiva.

Bezprostředně po kontrole přijela do prodejny deratizační firma a majitel zajistil úklid prodejny a odstranění poškozeného zboží. "Až prokáže, že odstranil všechny nedostatky, inspekce zákaz zruší. Současně jsme s Teskem zahájili správní řízení o uložení sankce," uvedl Kopřiva.

ČTĚTE TAKÉ:

"V hypermarketu již proběhla další důkladná sanitace a deratizace všech prostor včetně zázemí. Nyní čekáme na vyjádření SZPI, abychom mohli obchod opět otevřít," sdělil mluvčí řetězce Tesco Jiří Mareček. "Od začátku roku jsme měli v Boskovicích 11 kontrol inspekčních orgánů. Toto je první negativní zjištění tohoto druhu," doplnil.

Podle Marečka ve všech obchodech Tesco provádí pravidelně odborná firma kontroly a zásahy, které mají zabránit výskytu jakýchkoli škůdců. "Přesto došlo k této politováníhodné události. Velice se omlouváme všem zákazníkům," uvedl.

Lidovky.cz, ČTK