Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Internet nebude schovávačka. Firmy budou uchovávat lokalizační údaje

Internet - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internet - ilustrační foto | foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

PRAHA Ministerstva vnitra a průmyslu a obchodu připravují novou regulaci pro společnosti jako Seznam.cz nebo Google. Firmy umožňující komunikaci po síti by měly v budoucnu uchovávat identifikační údaje uživatelů stejně jako mobilní operátoři. Telekomunikační sektor se obává, že jim nebudou kompenzovány náklady.

Kauza ukradených e-mailů premiéra Bohuslava Sobotky má po půl roce další dohru. Viník sice vypátrán nebyl, ministerstvo vnitra si však připravuje půdu pro to, aby se to v případě budoucích hackerských útoků už podařilo. Internetové firmy by totiž podle jeho návrhu měly uchovávat provozní a lokalizační údaje o svých uživatelích, stejně jako to činí mobilní operátoři.

Když někdo obdrží výhružnou SMS zprávu, policie zjistí, ze sítě kterého operátora přišla a přes něj se pak dostane až k technickému místu připojení, odkud byla zpráva zaslána, tedy například ke konkrétnímu telefonnímu číslu. Mobilní operátoři totiž mají povinnost tyto údaje o všech svých uživatelích půl roku schraňovat.

Jde o pozůstatek staré direktivy Evropské unie, která byla před dvěma lety zrušena kvůli porušování lidských práv a zasahování do soukromí jedinců. V České republice, která směrnici zavedla do vlastního právního řádu dříve než samotná EU, však tzv. „data retention“ přežívá.

Tedy alespoň co se týká mobilních sítí. Pokud je zmíněná zpráva odeslána z internetové SMS brány – třebaže patří mobilnímu operátorovi –, pak se vyšetřovatelé k identifikaci pachatele nedostanou. Nejde už totiž o služby upravované zákonem o elektronických komunikacích, nýbrž zákonem o službách informační společnosti a zde žádná povinnost archivovat provoz stanovena není.

E-mail a mobil na stejné úrovni

Na stejný problém narazili vyšetřovatelé i při pátrání po pachateli či pachatelích, kteří se na začátku roku nabourali do soukromé e-mailové schránky premiéra Sobotky ve službě Seznam.cz a zveřejnili její obsah.

V rámci legislativních návrhů v oblasti vnitřní bezpečnosti proto ministerstvo vnitra navrhuje legislativu sjednotit a určit firmám jako Google, Seznam a dalším stejná pravidla, jaká mají operátoři. Aktuálně probíhají konzultace s ministerstvem průmyslu, které je gestorem obou zákonů. Novela umožňující vystopovat internetové uživatele by tak měla být připravena do konce roku.

Korespondence premiéra Sobotky se dostala na veřejnost.

Nevyřešený případ úniku korespondence premiéra Sobotky byl popudem k úpravě legislativy.

„Spolupracovat s Policií ČR je pro nás samozřejmostí. Doposud stát náklady spojené s povinným ukládáním a vydáváním dat policii kompenzoval pouze některým firmám. Počet žádostí od vyšetřujících orgánů, které směřují do internetových firem, se každoročně zvyšuje, stát jim přitom žádné kompenzace nevyplácí. Je dobře, že povinné skladování dat bude nejspíše konečně spravedlivě kompenzováno všem stejně,“ říká Michal Feix, zástupce generálního ředitele Seznam.cz.

Jenže v tom právě může být háček. Stát doposud náklady spojené se sběrem a uchováváním provozních a lokalizačních údajů kompenzoval jen někomu. Typicky mobilním operátorům a poskytovatelům internetového připojení. Kolik peněz dostávají, však firmy nechtějí prozradit s tím, že jde o obchodní tajemství.

Sledování pro stát možná vyjde firmy draho

Z ministerstva průmyslu ale zaznívají hlasy, že náklady na tyto kompenzace vzrostou až na ne únosnou míru. „Přesné propočty předpokládaných nákladů zatím nejsou k dispozici, neboť se mohou lišit v závislosti na zvoleném legislativním řešení,“ uvedl Jiří Korbel z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Řešení, v jehož rámci by se náhrady proplácely jen operátorům a webové firmy by přišly zkrátka, se těmto společnostem samozřejmě nelíbí. Další možností je, že by se za identifikační údaje uživatelů a zákazníků neplatilo vůbec, což už se nelíbí vůbec nikomu.

„Takový postup by se vlastně rovnal vyvlastnění prostředků nezbytných na výdaje do informačních systémů, které jsou operátoři nuceni budovat právě pro potřeby státní moci,“říká prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Šuchman.

„Do budoucna otevření otázky úhrady nákladů nevylučujeme, nicméně v tuto chvíli nemáme v úmyslu navrhovat nějakou zásadní změnu. Předpokládá se zachování současného stavu, kdy všechny společnosti budou mít stejné povinnosti, co se týče uchovávání, a stejný právní titul požadovat zpět náhrady,“ uklidňuje Korbel.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!