28. prosince 2013 9:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Investoři se drží stranou. Akcie USA sestoupily z rekordních maxim

Newyorská burza (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Newyorská burza (ilustrační foto). | foto: Reuters

NEW YORK Americké akcie zakončily vánoční týden s drobnými ztrátami a trh konsolidoval zisky z minulých dní, kdy hlavní indexy dosahovaly nových rekordních maxim. Investoři zůstávají ohledně vyhlídek americké ekonomiky optimističtí, řada z nich se však před blížícím se koncem roku drží stranou. Za celý týden hlavní indexy zaznamenaly další výrazné přírůstky.

Dow Jonesův index uzavřel newyorské obchodování poklesem o necelou setinu procenta na 16.478,41 bodu. Širší index S&P 500 oslabil podobně nepatrným tempem 0,03 procenta na 1841,40 bodu. Úhrnný index technologického trhu Nasdaq ztratil 0,25 procenta a skončil na 4156,59 bodu.

Za celý týden Dow Jones získal 1,6 procenta, S&P posílil o 1,3 procenta a Nasdaq Composite Index rovněž 1,3 procenta. Wall Street tak navázala na silné oživení z minulého týdne a Dow Jones vykázal nejsilnější dvoutýdenní vzestup od loňského června. Objemy obchodů byly ale celý týden nízké, protože řada účastníků trhu zůstala doma.

ČTĚTE TAKÉ

Akcie komunikační sítě Twitter ztratily zhruba osm procent, protože investoři sbírali zisky z prudkého růstu minulých dní. Za týden ale kurz Twitteru posílil o 12 procent a od svého debutu počátkem listopadu vzrostl téměř trojnásobně.

Vybírání zisků oslabilo celý trh Nasdaq, který za letošek získává 38 procent a vykazuje ze všech tří hlavních indexů nejlepší výkon. Dow Jones má od počátku roku k dobru 26 procent a S&P 500 přidává 29 procent.

Euro na devizovém trhu posílilo

Na devizovém trhu euro výrazně posílilo a k dolaru jeho kurz vystoupil nejvýše za více než dva roky. Naopak japonský jen, k němuž se investoři uchylují v obdobích nejistot, se propadal k euru i dolaru na nová minima za pět let. Vývoj na trhu ovlivňují úpravy pozic před blížícím se koncem roku a pohyb kurzů podle obchodníků navíc zkresluje nízký objem obchodů.

Ke konci dne vůči dolaru stouplo o 0,3 procenta na 1,3738 USD a během dne posílilo až na 1,3892 USD, nejvýše od října 2011. K jenu euro vzrostlo o 0,7 procenta na 144,45 JPY po výstupu na 145,67 JPY, maximum od října 2008. Dolar vůči jenu stoupl o 0,4 procenta na 105,18 JPY a dosáhl maxima za pět let.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!