30. listopadu 2010 10:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

iPad zaútočil na český trh, lidé mají velký zájem i o verzi bez 3G připojení

První zákazníci si mohli koupit novinku od Applu tablet iPad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První zákazníci si mohli koupit novinku od Applu tablet iPad | foto: Reuters

PRAHA Módní iPad, dotykový počítač firmy Apple, dnes – půl roku od uvedení v USA – oficiálně vstupuje na český trh. Apple tradičně kolem příchodu své technologické novinky na nové trhy mlží a také její vstup do Česka je obestřen mnoha nejasnostmi.

Jedinou bližší informaci přinesla společnost Telefónica 02, která je také jediným certifikovaným prodejcem datových služeb pro tento přístroj. Zatímco verzi iPadu pro EU již nějakou dobu nabízí například internetový portál Alza.cz, mnozí netrpělivě očekávají oficiální uvedení produktu na český trh.

Hlavním rozdílem bude dostupnost datových služeb, které však smí dodávat pouze společnost Telefónica 02. Ta si pro iPady připravila speciální verzi SIM karty, která bude k dostání od třetího prosince při koupi iPadu v jedné z autorizovaných prodejen, jimiž jsou iStyle, World, Electroworld a Datart.

Tato SIM karta bude fungovat nejprve tři měsíce zdarma, aby se uživatelé mohli s přístrojem sžít a mohli se rozhodnout, které datové služby si poté zaplatí. Cena přístroje není známa. Lze ji pouze odhadovat z nabídky společnosti Alza.cz, tedy z nabídky přístrojů pro EU bez možnosti datových služeb, která se pohybuje od 12 500 Kč za 16GB verzi po zhruba 20 000 Kč za 64GB verzi.

Podle vyjádření prodejce je o všechny verze obrovský zájem a jakékoli objednané množství bylo nejpozději do týdne vyprodáno.
iPad je multimediální počítač typu tablet. Používá iOS, operační systém speciálně pro přístroje značky Apple, a je možné ho použít k práci s nejrůznějšími formáty včetně novin, knih, fotografií, videí, hudby, textových dokumentů, tabulek a videoher. Zvládá také aplikace pro iPhone a iPod touch.