12. srpna 2011 8:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Irák chce až 36 letounů L-159, platit bude ropou

Bitevník L-159 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bitevník L-159 | foto: MO ČRReprofoto

PRAHA Česku se podle dnešního deníku E15 otevírá příležitost odprodat všechny nepotřebné letouny L-159, které před lety pořídila armáda. Poptávka z Iráku je nakonec větší, než se původně předpokládalo.

"Iráčané se zajímají o odkoupení až 36 letadel. Pokud budeme úspěšní, česká armáda se zbaví úplně všech, která před několika lety vyřadila z výzbroje a od té doby jsou zakonzervovaná v hangárech," řekl deníku E15 šéf Aera Vodochody Ladislav Šimek.

ČTĚTE TAKÉ:

Dosud se hovořilo o tom, že irácká armáda chce nejvýše 24 podzvukových strojů. Česká strana se snaží letadla neúspěšně prodat již několik let. Jednání s Irákem se zatím jeví nejnadějněji, smlouva ale ještě není dojednána.

Součástí balíku doprovodných projektů, služeb a výhod je možnost uzavření barterového obchodu. "Po technické i cenové stránce je česká nabídka bezkonkurenčně nejlepší. Navíc obsahuje i benefity, jako je například možnost úhrady nikoli penězi, ale dodávkami ropy," cituje E15 Šimka.

Výměně L-159 za ropu by se nebránil ani člen sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost za ČSSD Antonín Seďa. "Barterové obchody se s Irákem a dalšími zeměmi uzavíraly už za minulého režimu," řekl E15 poslanec. Pokud ale podle něj vláda výměnu dohodne, měla by armádě poskytnout finanční kompenzaci.

"Obrana by z takového obchodu nic neměla. A peníze přitom potřebuje," dodal Seďa.

Aero podporované českou vládou a ministerstvy obrany a zahraničí soupeří v Iráku jak se svým tradičním konkurentem - britským letadlem Hawk, tak s Korejci. Ti nabízejí ve spolupráci s americkou zbrojovkou Lockhead Martin nadzvukový cvičný stroj. "Stojí proti nám silní hráči. V podobných zakázkách rozhoduje politický boj, charakteristika letadla je až na vedlejší koleji," poznamenal pro dnešní E15 Šimek.

Irácký premiér Núrí Málikí po květnovém setkání s českou vládní a podnikatelskou misí vedenou Petrem Nečasem řekl, že projekt nákupu L-159 pro irácké ozbrojené síly by mohl být v krátké době dokončen.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...