Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Irské banky si půjčily 860 miliard korun, lidé si moc vybírali

Irsko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irsko. | foto: Francois Lenoir Reuters

PRAHA/DUBLIN Banky v Irsku už před nedávnem řešily problémy s likviditou tím, že přijaly mimořádnou finanční pomoc v objemu skoro 35 miliard eur (téměř 863 miliard Kč) od tamní centrální banky.

Ukázaly to záznamy ke konci října, které dnes zveřejnila právě centrální banka. Vláda v Dublinu mezitím ujistila vkladatele, že jejich peníze nejsou v ohrožení.

Irské banky jsou u kořene dluhové krize, která nyní Irsko sužuje. Kvůli vytrvalému zhoršování finanční situace země už z irských bank vybrali nemalé objemy vkladů především korporátní klienti, tedy podniky.

Irsko je nyní kvůli nedobrému stavu svých bank v tak vážných problémech, že situaci už začal řešit Mezinárodní měnový fond spolu s Evropskou unií a Evropskou centrální bankou.

Země z pohledu agentur upadá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings k vývoji v Irsku uvedla, že změny ratingu bude posuzovat v kontextu případné pomoci od EU a MMF.

Fitch hlavní závazky Irska hodnotí známkou A-plus s negativním výhledem. Revize ratingu se podle agentury zaměří na to, jaký dopad bude mít případná pomoc na schopnost Irska a jeho bank za přijatelných podmínek si znovu zajistit financování na trhu.

Data centrální banky ukazují, že objem úvěrů irským bankám v rámci mimořádné pomoci na posílení likvidity činil k 29. říjnu už 34,6 miliardy eur, a zvýšil se tak z 21,2 miliardy eur, kde byl koncem září. Žádné další podrobnosti centrální banka k těmto půjčkám neuvolnila.

mBank už nebude bankou bez poplatků, přibližuje se ostatním

Guvernér centrální banky Patrick Honohan podle agentury Reuters řekl, že tamní bankovní systém utrpěl masivní odliv vkladů. To byl podle něj i hlavní důvod, proč musela centrální banka intervenovat a zajistit tamním komerčním bankám mimořádnou likviditu.

"Měli jsme vytrvalý odliv vkladů. Kvůli tomu také mají banky možnost čerpat zdroje od irské centrální banky," řekl Honohan v rozhovoru pro irskou zpravodajskou stanici RTE. "Já jsem v situaci, kdy poskytuji mimořádné financování každé bance, pokud je to nutné. Mohu říci, že taková nutnost zde byla," dodal Honohan

Když se vláda zaručila za vklady, situace se zlepšila

Odlivu vkladů v září částečně napomohla nejistota kolem toho, zda irská vláda poskytne garanci za firemní vklady, což nakonec učinila. Přední irské finanční ústavy Bank of Ireland a Irish Life & Permanent tento měsíc uvedly, že vklady firemní klientely se od té doby stabilizovaly. Allied Irish Banks, což je další významná banka v Irsku, se ke vkladům vyjádří v pátek.

Irští činitelé dnes ujistili vkladatele, že o peníze v bankách se nemusejí obávat, protože za ně ručí vláda. Řada lidí totiž přemýšlí o tom, jaké dopady by záchrana od EU a MMF měla na irské banky.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!