Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Italský bankovní strašák obchází Evropu. Podle Rusnoka by české banky obstály

Jiří Rusnok, guvernér České národní banky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Rusnok, guvernér České národní banky | foto: Petr TopičMAFRA

MILÁN/PRAHA Problémy italských bank mohou zažehnout evropskou krizi. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka je ale český bankovní sektor v bezpečí.

Doutnající problémy italských bank v podobě nesplácených úvěrů za 360 miliard eur se mohou rozšířit v celoevropskou bankovní krizi. A obavy se objevily už i v Česku.

„Není pochyb, že to bude určitě ještě problém. Samozřejmě víme, že evropské bankovnictví není dlouhodobě v dobré kondici,“ říká nový guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) mohou dokonce italské finanční domy přinést EU větší problémy než odchod Británie.

Podle Rusnoka je nicméně eurozóna mnohem lépe připravena na černé scénáře než při poslední krizi. Mechanismy, které se mají v takovém případě uplatnit, ale dnes vyvolávají sváry.

Například italský premiér Matteo Renzi by rád pomohl domácím bankám v čele s nejstarším finančním ústavem v Evropě Monte dei Paschi di Siena, který sedí na nekvalitních úvěrech ve výši asi 46,9 mi liardy eur. Státní pomoc by mohla dosáhnout asi 40 miliard eur.

Brusel a Berlín proti Římu

Renzi však narazil u Evropské komise, protože unijní pravidla vyžadují v případě záchrany finanční instituce, aby náklady záchrany nesli akcionáři a držitelé dluhopisů banky, namísto aby se sahalo do státní kasy. Spolu s Německem tak snahy italského premiéra blokují.

Dluhopisy italských bank ale z velké části vlastní tamní domácnosti. Podle odhadu Bank of America je asi 14,6 procenta z majetku italských rodin navázáno právě na tyto nyní problematické cenné papíry. Pokud by tak došlo na požadavky Bruselu, podle kterých musí nést náklady rekapitalizace bank právě majitelé dluhopisů, bylo by to velmi bolestivé pro mnohé italské voliče.

To si přitom před blížícím se říjnovým referendem ohledně reformy ústavy, která má zajistit Itálii stabilitu, nemůže premiér Renzi dovolit. Tím tvrději proto prosazuje záchranu ze státních peněz.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble podle WSJ ale nyní prohlásil, že zda italské banky budou smět získat státní pomoc, bude záležet na výsledcích zátěžových testů evropských bank. Ty by měly být známy v druhé půli července.

V bezpečí, ale ve střehu

Největší obavy však panují z toho, že podobné problémy řeší například i Portugalsko a z místních krizí může vzniknout velká evropská bankovní krize. Například David Folkerts-Landau, hlavní ekonom Deutsche Bank, uvedl pro německý list Die Welt, že si tuace evropských bank je dnes natolik špatná, že nutně potřebují finanční injekci z veřejných prostředků ve výši 150 miliard eur. „Nevyhneme se ustanovení většího programu na doplnění kapitálu bank,“ prohlásil.

Podle Rusnoka by však v případě potíží evropského bankovního sektoru neměly mít tuzemské banky větší potíže. „Z hlediska České republiky bych si dovolil tvrdit, že se nemáme čeho obávat. Náš bankovní sektor žije do jisté míry na uzavřeném ostrově, byť je ekonomika propojená,“ řekl s tím, že banky těží i z toho, že jejich angažovanost v takto problémových zemích je hodně nízká.

„Naše banky provádějí čištění samy o sobě dlouhodobě a svou rizikovou expozici si hlídají. Nepozorujeme tak v ČR nějaké významnější riziko nákazy. Musíme být ale velmi ve střehu,“ dodal.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...