1. července 2009 11:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

J&T koupila elektrárnu Opatovice, ČEZ získá podíl v Pražské teplárenské

Elektrárna Opatovice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna Opatovice | foto: Reprofoto

PRAHA Skupina J&T podepsala smlouvu o koupi všech aktiv britské společnosti International Power v České republice včetně dluhu za 22,5 miliardy korun (738,3 milionu liber). J&T tak získá elektrárnu Opatovice a také podíl ve společnosti Pražská teplárenská. Ten však obratem prodá elektrárenské společnosti ČEZ.

Na transakci s Brity navazuje dohoda s energetickou skupinou ČEZ o prodeji akciového podílu International Power Opatovice ve společnosti Pražská teplárenská.

ČEZ dnes potvrdil, že se dohodl se skupinou J&T na koupi podílu v Pražské teplárenské ve výši 48,67 procenta. "Nákup podílu bude ukončen v následujících měsících. Detaily transakce nebudou zveřejněny," uvedla dnes tisková mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Tuzemské aktivity International Power prodá včetně dluhu 4,8 miliardy korun (157,5 milionu liber), z transakce tak získá 17,7 miliardy korun (580,8 milionu liber), 380 milionů liber po zdanění, uvedla firma na svých internetových stránkách. Podnik, který operuje ve více než 20 zemích, prodej odůvodnil tím, že v České republice nenašel prostor pro další rozšíření svých aktivit.

"Elektrárnu Opatovice hodláme dále rozvíjet a investovat do modernizace tohoto zdroje. Současně také chceme udržovat dobré vztahy s městem a celým regionem. Nepředpokládáme žádnou významnou změnu dosavadní politiky Elektrárny Opatovice v oblasti cen tepla," dodal partner J&T pro korporátní investice a generální ředitel nově vznikajícího holdingu Daniel Křetínský.

ČEZ celou firmu koupit nemohl
Podle Novákové se společnost ČEZ nemohla vzhledem ke svému postavení na trhu s elektřinou v ČR zajímat samostatně o veškerá aktiva International Power v České republice, která se jejich vlastník rozhodl prodat jako celek. "ČEZ se tedy o koupi minoritního podílu v Pražské teplárenské rozhodl jednat se skupinou J&T, která tato aktiva získá," doplnila mluvčí.

ČEZ má o podíl v Pražské teplárenské zájem v souvislosti s připravovanou paroplynovou elektrárnou v Mělníce o výkonu 800 megawattů, která v budoucnu zabezpečí také dodávku tepla pro Prahu.

"Záměrem projektu paroplynové elektrárny je nahradit v blízké budoucnosti i výkon dožívajících uhelných zdrojů v této lokalitě. Stávající bloky budou postupně odstavovány v období po roce 2015," dodala Nováková.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.