10. dubna 2012 16:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

J&T kupuje slovenskou Poštovou banku. Expandovat chce i do Česka

Slovenská Poštová banka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenská Poštová banka | foto: banky.sk

PRAHA Finanční skupina J&T kupuje slovenskou Poštovou banku, šestku na tamním bankovním trhu. Pod značkou Poštové banky chce expandovat i na český trh. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

Cena transakce nebyla upřesněna, podle spolumajitele J&T Patrika Tkáče půjde zřejmě o sumu nad 220 milionů eur (asi 5,4 miliardy korun), což je základní kapitál banky.

ČTĚTE TAKÉ:

"V Poštové bance kupujeme majoritu. Náš podíl se bude pohybovat mezi 75 až 80 procenty," řekl listu Tkáč. Dosavadní vlastník banky, Istrokapitál Mario Hoffmanna, si zachová minimálně 10,1 procenta a Hoffmann zůstane v čele dozorčí rady, píší Hospodářské noviny. Vstup J&T do Poštové banky musí ale ještě schválit slovenský bankovní dohled.

J&T vstupuje do klasického bankovnictví

Deník upozorňuje, že finanční skupina vstupuje do zcela nového sektoru - klasického bankovnictví. Pod J&T totiž patří už J&T Banka, ta ale poskytuje služby privátního bankovnictví a specializované financování v oblasti realit a podnikových akvizic. Poštová banka by měla zůstat oddělená.

"Počítáme s tím, že Poštová banka bude růst, například akvizicemi, a to i na českém trhu. Už udělala krok, má tu založenou pobočku," uvedl Tkáč. Pobočku v ČR založila v březnu 2010.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Istrokapitál přišel o kontrolu nad bankovním domem kvůli ztrátovým řeckým dluhopisům, v kterých utopil 275 milionů eur. Finanční skupina J&T ovládla v bance 9,9 procenta již loni na podzim.

Poštové bance klesl za loňský rok zisk na 5,19 milionu eur z 56 milionů eur o rok dříve. Pokles zisku způsobila právě tvorba rezerv na ztrátové řecké dluhopisy. I přesto patří Poštová banka k nejrychleji rostoucím na slovenském trhu, uvedly Hospodářské noviny.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!