4. srpna 2018 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jak hospodaří s majetkem britská královská rodina? O nemovitosti a pozemky se jim stará soukromá firma

Britská královna Alžběta II. a následníci trůnu na novém oficiálním snímku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská královna Alžběta II. a následníci trůnu na novém oficiálním snímku... | foto: Ranald Mackechnie/Royal Mail

LONDÝN Britská královská rodina vydala na konci června zprávu o finančním hospodaření za rok 2017 a 2018. Z výkazu vyplývá, že státní příspěvek za toto období činil částku 76 milionů liber, rodina vydělala 17 milionů liber. O soukromý majetek královské rodiny se stará společnost Crown Estate. Ta spravuje nemovitosti, pozemky, pobřežní vody, či téměř polovinu britského pobřeží.

Zpráva poprvé zahrnovala vyčleněnou částku 30,4 milionů liber na financování oprav v Buckinghamském paláci. Tato velká revize se bude týkat elektrických rozvodů, potrubí, kotlů a generátorů.

Britská královská rodina podle výkazu vydělala za rozpočtový rok 2017-2018 více než 17 milionů liber z poplatků za správu zařízení a pronájem nemovitostí. O tyto příjmy se nemalou měrou zasložila také firma Crown Estate, která královský majetek spravuje. Stará se realitní portfolio převyšující 12 miliard liber. 

Nákupní komplexy, domy a pobřeží

Crown Estate má pod palcem hlavně nemovitosti. V luxusní nákupní ulici Regent Street například královská rodina vlastní dva kilometry budov. V londýnské části West End, kde vlastní královna nemovitosti za celkem šest miliard liber, nabízí jedny z nejdražších kanceláří na světě. Mimo Londýn firma Crown Estate spravuje půdu na venkově, část britského pobřeží nebo nákupní komplexy.

Crown Estate navazuje na odkaz předchozích úřadů, které se o majetek královské rodiny staraly už od 17. století. Až do roku 1810 byla za majetek zodpovědná kancelář Generálního inspektora lesů, parků a honů a také pracoviště Generálního inspektora příjmů koruny. Od této doby až do roku 1954 se ve funkci vystřídaly tři další kanceláře, posledním předchůdcem Crown Estate byli Komisaři korunních zemí.

pkPatrik Kozlík

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!