31. října 2017 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Co Apple nikdy nechtěl ukázat. U soudu se objevily snímky raných prototypů iPhonu

Prototypy Iphonů a výrobky Applu, které byly představeny během soudního řízení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prototypy Iphonů a výrobky Applu, které byly představeny během soudního řízení. | foto: Soudní materiályReuters

WASHINGTON/PRAHA Během vleklého soudního sporu mezi společností Apple a Samsung o designové patenty, která bude podle nedělního rozhodnutí soudu dále pokračovat, musel americký výrobce iPhonů odhalit informace, které by patrně raději držel pod pokličkou - včetně unikátních fotografií raných prototypů iPhonu.

Jeden z nejvyostřenějších soubojů mezi technologickými giganty, společnostmi Apple a Samsung, o designové patenty, který trvá od roku 2012, bude mít pokračování. Okresní soudkyně Lucy Koh nařídila nový soudní proces, přestože vrchní soud loni přiznal Samsungu odškodné 399 milionů, a Samsung naopak již dříve vyplatil společnosti Apple 548 millionů dolarů.

„Raději bych v (tomto sporu) nepokračovala až do svého důchodu,“ poznamenala podle serveru CNet soudkyně.

Právě díky tomuto vleklému soudnímu sporu se však mohla veřejnost seznámit s detaily o interním vývoji zařízení ve společnosti Apple, které by se zřejmě jinak nikdy nedostaly na veřejnost. Americká společnost je totiž proslulá striktní kontrolou všech informací, s nimiž se mohou seznámit lidé, kteří nejsou ve firmě zaměstnaní.

Prototypy Iphonů a výrobky Apple, které byly představeny během soudního řízení.
Prototypy Iphonů a výrobky Apple, které byly představeny během soudního řízení.

Ve zveřejněných soudních materiálech, ve kterých byly náčrty, emaily i všemožné soubory, se nacházely také fotografie a skicy původních prototypů telefonu iPhone či hudebního přehrávače iPod. Lze z nich vyčíst, jak dlouhou cestu urazil vývoj zařízení, která v dalších letech ovlivnila celé technologické odvětví.

V soudní prezentaci jsou snímky nejhrubších raných prototypů až po zařízení, které od pohledu připomínají finální produkt. Na snímcích jsou i prototypy, které firma nakonec nevyužila, včetně iPhonů s lomenými rohy.

„Přestože se Applu podařilo udržet některé informace neveřejné, očividně se na veřejnost dostalo víc detailů, než by si tajnůstkářská společnost přála,“ napsala technologická novinářka serveru AllThingsD Ina Fried.

pevPetr Vnouček, Lidovky.cz