Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Co Apple nikdy nechtěl ukázat. U soudu se objevily snímky raných prototypů iPhonu

Prototypy Iphonů a výrobky Applu, které byly představeny během soudního řízení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prototypy Iphonů a výrobky Applu, které byly představeny během soudního řízení. | foto: Soudní materiályReuters

WASHINGTON/PRAHA Během vleklého soudního sporu mezi společností Apple a Samsung o designové patenty, která bude podle nedělního rozhodnutí soudu dále pokračovat, musel americký výrobce iPhonů odhalit informace, které by patrně raději držel pod pokličkou - včetně unikátních fotografií raných prototypů iPhonu.

Jeden z nejvyostřenějších soubojů mezi technologickými giganty, společnostmi Apple a Samsung, o designové patenty, který trvá od roku 2012, bude mít pokračování. Okresní soudkyně Lucy Koh nařídila nový soudní proces, přestože vrchní soud loni přiznal Samsungu odškodné 399 milionů, a Samsung naopak již dříve vyplatil společnosti Apple 548 millionů dolarů.

„Raději bych v (tomto sporu) nepokračovala až do svého důchodu,“ poznamenala podle serveru CNet soudkyně.

Právě díky tomuto vleklému soudnímu sporu se však mohla veřejnost seznámit s detaily o interním vývoji zařízení ve společnosti Apple, které by se zřejmě jinak nikdy nedostaly na veřejnost. Americká společnost je totiž proslulá striktní kontrolou všech informací, s nimiž se mohou seznámit lidé, kteří nejsou ve firmě zaměstnaní.

Prototypy Iphonů a výrobky Apple, které byly představeny během soudního řízení.
Prototypy Iphonů a výrobky Apple, které byly představeny během soudního řízení.

Ve zveřejněných soudních materiálech, ve kterých byly náčrty, emaily i všemožné soubory, se nacházely také fotografie a skicy původních prototypů telefonu iPhone či hudebního přehrávače iPod. Lze z nich vyčíst, jak dlouhou cestu urazil vývoj zařízení, která v dalších letech ovlivnila celé technologické odvětví.

V soudní prezentaci jsou snímky nejhrubších raných prototypů až po zařízení, které od pohledu připomínají finální produkt. Na snímcích jsou i prototypy, které firma nakonec nevyužila, včetně iPhonů s lomenými rohy.

„Přestože se Applu podařilo udržet některé informace neveřejné, očividně se na veřejnost dostalo víc detailů, než by si tajnůstkářská společnost přála,“ napsala technologická novinářka serveru AllThingsD Ina Fried.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!