Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jak nejlépe vydělat na nemovitosti? Pronajměte byt na týden, tvrdí makléři

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Interiér Roku

PRAHA Násobně vyšší výnos ve srovnání s dlouhodobými pronájmy, ale také mnoho povinností, které jsou spojeny s krátkodobým pronajímáním bytů. Realitní makléři potvrzují, že pořídit si byt na krátkodobý pronájem se v Česku stalo vyhledávanou investiční příležitostí, a to nejen v Praze.

Ekonomové ale varují před nereálným očekáváním. Majitelé navíc nesmějí zapomenout na řadu dodatečných nákladů, které s jejich podnikáním souvisejí. Koupě investičního bytu s vidinou zbohatnutí za dva až tři roky je prý cestou do pekel.

Zásadní při koupi bytu na krátkodobý pronájem je výběr lokality. Mezi nejžádanější patří Praha 1 a Praha 2. Tam se týdenní apanáž za pronájem nemovitosti vhodné pro dva lidi pohybuje odhadem v částkách 9490 a 6809 korun.

Byty v centru metropole obsadí z velké části turisté. Přes společnost Airbnb si byty pronajímají i zaměstnanci korporací, kteří pracují třeba měsíc na nějakém projektu. „Mezi další zajímavé zóny patří pražské čtvrti Žižkov, Smíchov, Pankrác, Holešovice, Dejvice či Libeň,“ říká Daniel Kotula, spolumajitel realitní kanceláře RE/MAX Center.

V Praze 5 tak lze na pronájmu získat něco přes šest tisíc korun, nejnižší příjem lze naopak očekávat v Praze 4, 8, 9 a 10. Airbnb upozorňuje, že jde o odhad založený na ceně rezervací podobně umístěných nabídek.

Výnos z krátkodobých pronájmů je podstatně vyšší v porovnání s dlouhodobými. Dle statistik developerské společnosti Trigema, která se zabývá průzkumy trhu, činí průměrný nájem v Praze 18 352 korun bez poplatků, medián 13 tisíc korun. Průměrné nájemné za metr čtvereční dosahuje 264 korun, medián je 239 korun. Třetina všech bytů v Praze určená k pronájmu je s dispozicemi 2 + kk. Průměrné nájemné takového bytu činí 12 340 korun.

Zájem o krátkodobé ubytování je značný. Kotula odhaduje, že v Praze 1, 2 a na Žižkově jej hledá až každý druhý klient. V širším centru pak poptávka tvoří zhruba deset procent z celkového objemu.

Češi si pořizují investiční byty ke krátkodobým pronájmům nejen v Praze. Kamila Henčlová, investiční specialistka pobočky Zlín realitní kanceláře M&M reality, tvrdí, že dvě třetiny bytů pořízených na Zlínsku na investici využívají následně majitelé právě ke krátkodobým pronájmům.

Vysoká poptávka po těchto bytech podstatně ovlivňuje realitní trh.

Krátkodobé pronájmy (Kč/týden)

Praha 1 9490

Liberec 6636

Brno 6507

Olomouc 6498

Karlovy Vary 6181

Český Krumlov 5611

Ostrava 3986

Zdroj: odhad Airbnb.cz k 3. 10. 2016 na modelu bytu pro dvě osoby

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...