28. května 2013 10:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Trhy naznačily své růstové limity

Investice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investice, ilustrační foto | foto: Shutterstock

V úvodu minulého týdne byl na akciových trzích patrný růstový vývoj, který znamenal dosažení nových historických maxim. Čerpal především ze současného trendu, který udržoval silně pozitivní charakter a který se ustavil v lokálním měřítku v posledním měsíci.

V polovině týdne pak ale došlo ke zlomu v dosavadním vývoji, když spolu s projevem předsedy Fedu na pravidelném vystoupení před ekonomickou senátní komisí zazněly úvahy o možné úpravě stávajícího programu odkupu aktiv v souvislosti s podmínkami americké ekonomiky.

Přestože není na pořadu dne snižování současného objemu podpory finančního trhu, investoři využili situace k intenzivnější ziskové realizaci, která stlačila většinu hlavních indexů do ztrátových úrovní.

V USA tak například souhrnný index S&P 500 přešel ve středu z denního růstu okolo +1 procento a dosažených nových historických maxim do ztráty téměř 1 procento. Následně pak například japonský index Nikkei 225 oslabil v rámci jednoho dne o 7 procent (index jen od začátku letošního roku do 22/5 zpevnil o 50 procent).

Takový vývoj pak může naznačovat aktuální vyčerpanost prorůstových motivů a prostor na přechod k lokálnímu poklesu/ziskovým realizacím, které by z technického hlediska mohly mít ozdravný účinek na prostředí akciových trhů.

Mimo tyto události pak byla zveřejňována makroekonomická data s celkově mírně příznivým charakterem, horší proti očekávání pak byl údaj o výrobní aktivitě v Číně, což přispělo k poklesu asijských trhů.

Na domácím trhu výsledky představila společnost Pegas Nonwovens, jejíž akcie z překonání ziskových očekávání mírně těžily.

Tento týden pak očekáváme další sadu makroekonomických údajů, které ale svým charakterem budou spíše ovlivňovat předpoklady o chování a programech centrálních bank.

Díky tomu tak i příznivé údaje nemusejí mít pozitivní dopad na trhy, jelikož mohou vést k dřívějšímu omezení podpůrných opatření. Na domácím trhu pak budou zveřejněny výsledky společností VIG, Orco a AAA Auto.

Jan Korb, makléř Patria Direct