Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

„Janouškovy“ trhy v Praze skončí. Chybí jim duch, tvrdí radní

Trhy na Staroměstském náměstí v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trhy na Staroměstském náměstí v Praze. | foto: MAFRA- František Vlček

PRAHA Vánoční a velikonoční trhy v centru Prahy už nebude pořádat firma spojovaná s podnikatelem Romanem Janouškem. Společnost Taiko dostala výpověď, nyní jí začne dvouletá výpovědní lhůta. Radní tvrdí, že hlavním důvodem ukončení smlouvy je malý duchovní rozměr akcí.

Pražští radní v úterý vypověděli lukrativní smlouvu spojovanou s podnikatelem Romanem Janouškem. Firma Taiko už nebude pořádat vánoční a velikonoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí. Nyní začne platit dvouletá výpovědní lhůta.

Taiko získalo trhy v centru metropole v roce 2004 na základě výběrového řízení. Hlavnímu městu platí nájemné přes dva miliony korun ročně – tedy v průměru půl milionu za jeden trh.

ČTĚTE TAKÉ:

Výše poplatku ale nebyla hlavním důvodem výpovědi. A údajně ani propojení firmy s Janouškem.

„Chci vědět, co v tuto chvíli trh s touto službou nabízí. Líbilo by se mi například, kdyby se na náměstích objevilo víc řemesel,“ vysvětluje pražská radní pro oblast majetku Eva Vorlíčková (TOP 09).

Podle ní se z akcí na dvou nejnavštěvovanějších pražských náměstích vytratil duchovní rozměr. „Z těch trhů není poznat, kdy jsou Vánoce a kdy Velikonoce,“ míní Vorlíčková.

Kdo je kdo v Taiku

Firma Taiko nyní ještě neví, zda se bude proti výpovědi nějak právně bránit. „V tuto chvíli čekáme na znění výpovědi, informaci zatím máme pouze z médií. Potom promyslíme, jak budeme dál postupovat,“ říká mluvčí Taika Hana Tietze.

Firma má díky výpovědní lhůtě právo pořádat trhy ještě do roku 2016 a hodlá ho využít.

„Dodnes nás nikdo nepožádal o jakoukoliv změnu ani nepřišla žádná výtka. Trhy v podobě, jakou mají dnes, získaly ocenění také v zahraničí a převážná většina reakcí je na ně kladná,“ dodává mluvčí Tietze. 

S Romanem Janouškem je firma spojovaná mimo jiné kvůli jejímu šéfovi Liboru Votrubovi, který je podnikatelovým známým. Taiko provozuje také proslulý areál Žluté lázně, kde byl Janoušek minimálně v minulosti častým hostem.

V dozorčí radě Taika působila také Janouškova manželka Simona Steiningerová.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...