25. listopadu 2014 12:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jawa představí nové velké motorky. Chce jít cestou jako Harley

Jawa 650 Style od Ivana Dlabače | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jawa 650 Style od Ivana Dlabače | foto: Ivan Dlabač

PRAHA Jediný tuzemský výrobce motocyklů Jawa Moto z Týnce nad Sázavou chystá dva velkoobjemové čtyřtaktní stroje. Vedle již ohlášeného litrového motocyklu, který by měl přijít v příštím roce, chystá za dva roky silniční cestovní enduro o objemu 1200 ccm.

Pohonný agregát je řadový vodou chlazený dvouválec, který vyvinuli v Jawě. Dosud Jawa čtyřtaktní motory nakupovala od jiných výrobců. Motocykl bude splňovat aktuální emisní normu Euro 3 a je připraven i pro budoucí Euro 4, informovaly úterní Hospodářské noviny.

Motocykl o objemu 1000 ccm patří do kategorie takzvaných naháčů a jeho design obsahuje řadu retro prvků upozorňujících na slavné historické Jawy, například „Kývačku“. Na ni odkazuje kryt převodovky i umístění dvou přístrojových ukazatelů na horním krytu motoru, kde obvykle bývá nádrž.

Ta se ale nachází ve skutečnosti nezvykle pod sedlem. To přináší snížení těžiště a tedy lepší ovladatelnost. Zatímco litrový stroj je již hotový, enduro se nachází ve stádiu několika vyrobených prototypů, u kterých se ještě může mnoho věcí změnit.

ČTĚTE TAKÉ:

Všechny součástky na nových strojích jsou kovové, což u stávající produkce nebylo zvykem a koresponduje to s budoucí orientací Jawy.

„Chceme být výrobcem typu Harley-Davidson, tedy firmou, která neprodukuje motocykly v ohromujících sériích jako například japonské značky,“ řekl HN Hruška s tím, že cílem je vytvoření moderní firmy s roční produkcí kolem 5000 strojů.

Jawa naopak utlumuje produkci nejmenších typů motocyklů v kubaturách 50, 125 a 250 kubických centimetrů, kde není schopná konkurovat asijským výrobcům. S tím souvisí také předpokládaná změna odbytišť. V současnosti představuje 90 procent výroby zastaralá dvoutaktní Jawa 350, která se vyváží na méně vyspělé trhy, zejména na Kubu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!