Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jeden ze šéfů BP prodal těsně před nehodou svůj podíl ve firmě

Obří ropná skvrna v Mexickém zálivu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obří ropná skvrna v Mexickém zálivu | foto: Reuters

MEXICKÝ ZÁLIV Generální ředitel společnosti BP prodal před havárií v mexickém zálivu akcie společnosti za 1,4 milionu liber. Vzhledem k prudkému poklesu hodnoty společnosti tak udělal nejspíš nejlepší obchod v životě.

Do moře vytéká dvakrát více ropy, než se odhadovalo

Objem ropy unikající z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu může být ve srovnání s dosavadními odhady dvojnásobný. Podle amerických expertů, na které se odvolává agentura AP, možná z vrtu už uniklo 159 až 380 milionů litrů ropy. Podle Marcii McNuttové, ředitelky amerického geologického průzkumu, může denní únik ropy dosahovat až hodnot kolem osmi milionů litrů. Uložené v krabicích užívaných pro prodej mléka by toto množství reprezentovalo řadu dlouhou přes 8800 kilometrů. Dosud nejhorší ekologická katastrofa v USA, zkáza ropného tankeru Exxon Valdez u Aljašky v roce 1989, způsobila zamoření moře 42 miliony litrů ropy.

Tony Hayward zpeněžil třetinu svého podílu ve firmě měsíc před havárií ropného vrtu Deepwater Horizon, která způsobila jednu z největších ekologických katastrof v historii lidstva.

Majetný akcionář, kterému BP ročně posílá na účet asi 4 miliony liber ročně, z výnosu pak zaplatil hypotéku, kterou si jeho rodina vzala na panství v Kentu, jehož cena se odhaduje na více než 1,2 milionů liber.

Nic přitom nenaznačuje, že by Hayward jednal v rozporu s nějakým zákonem, nebo že by jen tušil o neštěstí a následném poklesu ceny akcií, který ekologická katastrofa způsobila. Jeho rozhodnutí nicméně znamenalo, že se vyhnul ztrátě v hodnotě necelého půl milionu liber.

Od doby, co Hayward akcie prodal, se totiž jejich cena propadla o 30 procent a cena celé společnosti klesla o 40 miliard liber. Stejná částka totiž podle odhadů padne na likvidaci ekologických škod. Propad přitom nezasáhl jen akcionáře BP, ale i mnoho podílových a penzijních fondů.

Tony Hayward z vedení BP prodal akcie firmy těsně před neštěstím

Pokud jde o schopnost společnost BP likvidaci pohromy finančně zvládnout, pak analytici odhadují, že společnost může uvolnit až 15 miliard dolarů. Dosud na zápas s únikem ropy vynaložila 1,43 miliardy a proto předpovídá, že se náklady na likvidaci vyšplhají na tři až šest miliard dolarů.

Její odhady tak znatelně zaostávají za předpovědí odborníků. Například Credit Suisse vypočítala, že pouze odškodné pro rybáře a podnikatele v cestovním ruchu bude stát 14 miliard dolarů. Celkové náklady by se tak měly vyšplhat až na 37 miliard dolarů. 

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!