5. prosince 2013 12:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

JEDLIČKA: Ropa by měla příští rok zlevnit

Těžba ropy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba ropy (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Zpráva o tom, že zásoby ropy Spojených států klesly poprvé po desetitýdenním růstu, poslala cenu ropy Brenti WTI na začátku tohoto týdne vzhůru. Americká ropa WTI posílila od začátku týdne o 5 dolarů na 97 dolarů za barel a cena ropy Brent vzrostla o necelé 4 dolary na 112 dolarů za barel.

Ropa WTI má přitom za sebou již tříměsíční propad cen z úrovní okolo 112 dolarů za barel, kterých dosáhla v období největšího napětí ohledně intervence Spojených států v Sýrii.

Těžba ropy v USA láme rekordy

Ropy je v USA dostatek. Její produkce v USA předběhla v říjnu tohoto roku celkový objem importované ropy poprvé od ledna 1995. Těžba dosahuje 7,74 milionu barelů denně, což je nejvíce od roku 1989. Celkové importy dosáhly v říjnu pouze 7,57milionu barelů denně. Spojené státy by tak okolo roku 2018 měly v produkci ropy předběhnout Saudskou Arábii a stát se světovou jedničkou.
Hlavní příčinou raketově rostoucí produkce v USA jsou břidlicová naleziště ropy v Severní Dakotě a Texasu.

ČTĚTE TAKÉ

Trend propadu americké ropy WTI je podpořen nevyšší úrovní těžby v Saudské Arábii za posledních devět let. Saudská Arábie těžila v září 10,12 milionu barelů za den a exportovala 7,84 milionu barelů. Ministři zemí OPEC se sjíždějí do Vídně na jednání o svém dva roky starém cíli udržet míru těžby na 30 milionech barelů denně. V příštím roce by ale mohli být donuceni kvóty těžby omezit, aby udrželi ceny světové ropy Brent nad 100 dolary za barel.

Vít Jedlička, analytik Colosseum