Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jednání o rozpočtu USA: politici naznačují dohodu

Americký prezident Barack Obama  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Barack Obama | foto: ČTK

NEW YORK Ve Washingtonu i v sobotu pokračovala jednání o zvýšení stropu pro státní dluh Spojených států a odvrácení hrozícího bankrotu země, který by mohl nastat po 2. srpnu. Celý den se zdálo, že potrvá politická zákopová válka, ve které jsou jak republikáni, tak demokraté uzavřeni ve svých pozicích. Nakonec ale zástupci obou stran začali naznačovat blížící se dohodu.

Jednání netrpělivě sleduje celý svět, ale i obyčejní Američané, kterým hrozí, že jim nepřijde důchod či výplata za službu v armádě.

Sobota jim přitom dlouho nepřinášela naději. Republikáni nejprve ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu, dopředu odmítli demokratické řešení situace projednávané v Senátu.

Horní komoře amerického parlamentu kontrolované demokraty tak oplatili páteční zamítnutí jejich návrhu pro zvýšení státního dluhu ze současných 14,29 bilionu dolarů.

Čtěte více o situaci v USA:

Situace v tu chvíli stejně jako během uplynulých několika týdnů vyjednávání obou stran vypadala bezvýchodně. Šéf republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell ale poté na tiskové konferenci uvedl, že je v kontaktu s prezidentem Barackem Obamou a že jednají o odvrácení hrozícího bankrotu, ve kterém by se Spojené státy ocitly vůbec poprvé za svou existenci.

Šlo by přitom čistě o důsledek politické krize. Země na rozdíl od krachujícího Řecka nemá nouzi ani o zdroje ani o ochotné věřitele.

Kompromisní řešení

Jako pravděpodobné ukončení krize se nyní zdá kompromisní řešení, ve kterém by se strop pro dluh Spojených států zvýšil ve dvou krocích o 2,4 bilionu dolarů. To by zároveň doprovodily úspory ve stejné výši během následujících deseti let.

ZVÝŠENÍ DLUHU:

Zvýšení dluhu by nedoprovázely vyšší daně, jež tato strana kategoricky odmítá.

Zároveň by Bílý dům nakonec vyhověl republikánskému požadavku zvýšit dluh nejprve na několik měsíců a pak hledat další úspory v rozpočtu.

Pokud by tak zněla závěrečná dohoda, šlo by o velké vítězství republikánů.

Z demokratických návrhů by zůstala jen výše rozpočtových škrtů.

Republikáni totiž usilovali o úsporu zhruba tří bilionů dolarů během deseti let.

Výsledek by ale odrážel rozložení sil na americké politické scéně.

Republikáni mají většinu ve Sněmovně reprezentantů. Senát sice ovládají demokraté, ne ale natolik, aby mohli zabránit obstrukcím republikánů.

'Blížíme se výsledku,' řekl nejmenovaný republikán

I proto nakonec šéf demokratické většiny v Senátu Harry Reid v sobotu odložil hlasování o svém návrhu řešení dluhové krize. Nedlouho poté se začaly objevovat zprávy o kompromisu. "Blížíme se výsledku," řekl jeden nejmenovaný republikán.

Dohoda by ale vyhovovala i Obamovi. Americké administrativě by totiž poskytla prostředky až do roku 2013 a odvrátila by riziko opakování současné krize ještě před prezidentskými volbami v listopadu 2012.

Další zvýšení stropu pro státní zadlužení by totiž mohla znemožnit pouze dvoutřetinová většina hlasů v Kongresu, což je při současném rozložení sil málo pravděpodobné.

Vzhledem k vývoji v posledních týdnech je ale nutné taková prohlášení přijímat s opatrností. Všechny dosavadní pokusy o dohodu selhaly, Republikáni jsou navíc pod značným tlakem konzervativního křídla strany, které zvýšení dluhu odmítá jako takové.

Vláda by se podle nich měla naučit hospodařit s prostředky, které má k dispozici. Případná absence dohody obou stran by ale mohla mít nedozírné negativní důsledky pro ekonomiku země.

Existuje proto pádný důvod pro dohodu. Prodlužování nejistoty by mimo jiné mohlo dále oslabit americkou ekonomiku.

Hospodářství stále není v dobré kondici

Hospodářství Spojených států přitom po nedávné hluboké recesi stále není v dobré kondici. V posledním čtvrtletí rostlo jen o 1,3 procenta, zemi navíc sužuje vysoká nezaměstnanost. Nejistota kolem státního dluhu dopadá i na trhy, minulý týden byl na Wall Streetu nejhorší v letošním roce.

Další otřesy by pro trhy mohlo znamenat snížení úvěrového hodnocení USA, které zemi kvůli současnému politickému patu hrozí.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Vlak společnosti Arriva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Vlak společnosti Arriva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Vlak společnosti Arriva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?