3. září 2018 7:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jemen bojuje se zhoršenou ekonomickou situací. Zemi hrozí hladomor, vláda zastavila dovoz luxusního zboží

Šibám, Jemen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šibám, Jemen | foto: Kateřina Lhotová

ADEN Jemenská vláda v neděli pozdě večer nařídila dočasně zastavit dovoz luxusního zboží včetně automobilů s cílem podpořit domácí měnu. Současně oznámila zvýšení platů ve veřejném sektoru o 30 procent. S odvoláním na vládní informace z twitteru to uvedla agentura Reuters. Proti zhoršující se ekonomické situaci včera v zemi demonstrovaly stovky lidí.

Jemenský rijál ztratil proti dolaru od počátku občanské války přes polovinu své hodnoty a pro mnohé Jemence se stalo i základní zboží nedostupné. Centrální banka se potýká s problémy při vyplácení mezd ve veřejném sektoru. Minulý rok v Jemenu vypukla epidemie cholery. Podle OSN zemi nyní hrozí zemi hladomor nebývalých rozměrů.

Centrální banka se snažila situaci vyřešit tisknutím nových peněz, ale pokles rijálu proti dolaru přesto pokračoval. Na počátku roku Jemenu poskytla Saúdská Arábie pomoc dvě miliardy dolarů (44 miliard Kč).

Jemen patří k nejchudším arabským zemím, v důsledku války se kvůli hladu a šíření nemocí přiblížil humanitárnímu kolapsu.

OSN se podařilo zorganizovat konzultace znepřátelených stran, které v Ženevě začnou ve čtvrtek. Zástupci vlády a povstaleckých Húsíů spolu ale nebudou jednat přímo, napsala agentura AFP. Jemenská vláda počítá, že jednání se budou týkat výměny zajatců. Vláda chce docílit osvobození 5000 zajatců, Húsíové zase 3000 svých bojovníků.

Demonstrace každý den kromě pátku

Jeden z organizátorů protestů uvedl, že demonstrace budou pokračovat, s výjimkou pátků, denně od 6:00 do 14:00 místního času, dokud nynější vláda nerezignuje a ceny spotřebního zboží se nesníží.

ČTK