Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jmění světových miliardářů nabobtnalo na rekordních 7,7 bilionů dolarů

Podnikatel a vizionář Richard Branson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel a vizionář Richard Branson. | foto: Reuters

PRAHA Dolarových miliardářů ve světě přibylo. Je jich o 148 víc než vloni a jejich majetek vzrostl o 5,4 procenta na astronomických 7,7 bilionu dolarů.

Na světě nebylo nikdy tolik miliardářů jako dnes. V loňském roce meziročně nabobtnal počet bohatých s jměním vyšším než jedna miliarda dolarů o 6,4 procenta na 2473 lidí. Jinými slovy, na jednoho dolarové miliardáře na planetě připadá zhruba asi 2,95 milionů lidí.

Především však jejich majetek, který drží, nikdy nedosahoval takové výše, jako je tomu letos. Vyplývá to ze včera zveřejněné zprávy Cenzus miliardářů 2015-2016 společnosti Wealth-X, která dlouhodobě sleduje majetek a chování nejmovitějších lidí světa.

Podle zprávy meziročně vzrostlo celkové jmění miliardářů o 5,3 procenta z předloňských 7,29 bilionu dolarů (asi 177,75 bilionu korun) na rekordních 7,7 bilionu dolarů(183,71 bilionu korun). Pro srovnání – to je víc, něž hrubý domácí produkt Británie, Německa, či Francie.

Amerika předstihla Evropu

Jediné velmoci, jejichž celková produkce se může poměřovat smajetkem těch nejbohatších lidí světa, jsou Spojené státy (HDP 17,9 bilionu dolarů) a Čína (HDP kolem 11 miliard dolarů).

A důvod, proč majetek miliardářů tak roste? „Bohatství pomáhá kumulovat více bohatství,“ konstatuje lakonicky jeden ze spoluautorů studie David Barks.

Počet miliardářů na světě roste.

Ze zveřejněné zprávy rovněž vyplývá, že nejbohatší lidé kontrolují asi 3,9 procenta jmění z celkového jmění domácností. To je však o něco méně než v roce 2014, kdy drželi čtyři procenta. Roste tedy i majetek těch méně movitých.

Zásadní zprávou je, že Evropa přišla o své prvenství, co výše celkového bohatství týče. Celkové jmění evropských miliardářů meziročně kleslo o 1,9 procenta na 2,33 bilionu dolarů, zatímco severoameričtí boháči rozmnožili svůj majetek o osm procent na více než 2,561 bilionu dolarů.

Podle Wealth- X lze však pozorovat změnu chování, co se týče struktury jejich portfolií. Nyní vnich mnohem větší roli hrají likvidní aktiva, akteuálně asi 22 procent. Je to údajně důsledek nejistoty ohledně vývoje světové ekonomiky a dalších událostí, jako je například brexit, terorismus či americké volby, které přidávají volatilitě na trzích.

Genderové rozdíly jsou i tady

Rovněž se zvětšuje genderová mezera. Z 148 miliardářů, kteří se kelitní skupině vloni přidali, je pouze osm žen. Celkem je pak mezi nejbohatšími lidmi světa 294 žen, které mají celkem majetek za 876 miliard dolarů. Jejich mužské protějšky, kterých je 2179, pak drží majetek za 6,807 bilionu dolarů.

Že jde stále o slabší pohlaví, dokládají i podíly, které na ženy připadají. Zatímco počtem mají ženy podíl ve výši 11,9 procenta, v případě rozdělení majetku je to o půl procentního bodu méně avlastní tak jen 11,4 procenta zcelkového bohatství.

Podle studie většina miliardářů rozhodně nejsou sobci. Aktivitou, které se v rámci svých koníčků a zálib věnují nejvíce, je stejně jako v minulosti filantropie. Na tu dává prostředky 56 procent znich.

Tomu nahrávají aktivity jako například iniciativa The Giving Pledge miliardářů Billa Gatese aWarrena Buffetta, která movité nabádá k tomu, aby se vzdali většiny svého majetku. Tu už podpořilo kolem 130 nejbohatších lidí světa včetně šéfa automobilky Tesla Motors Elona Muska či vizionáře Richarda Bransona.

Podobně pak loni v prosinci po narození dcery zveřejnil zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, rozhodnutí, že ještě za svého života daruje na charitu prakticky všechny své akcie globální sociální sítě.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...