12. března 2015 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jogurtový kartel potrestán. Ceny se domlouvaly tajně v kavárnách

Yoplait - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Yoplait - ilustrační foto | foto: Reprofoto

PAŘÍŽ Francouzské úřady uložily pokutu 192,7 milionu eur (5,2 miliardy Kč) významným výrobcům jogurtů. Firmy se tajně domlouvaly na cenách výrobků pro supermarkety a na tvrzeních, kterými své kroky podloží, oznámili dnes regulátoři. Cenový kartel fungoval šest let. Úřady o něm informoval Yoplait, který se tak vyhnul postihu.

Zástupci firem se scházeli v hotelech, v bytě jednoho z ředitelů nebo ve slavné pařížské kavárně Le Chien qui Fume (Pes, který kouří). Vedli tajné zápisy a používali mobilní telefony zasvěcené pouze této aktivitě, ukázalo vyšetřování.

Kartel fungoval v letech 2006 až 2012. Yoplait si vedl „tajný sešit“, ve kterém byla zaznamenána všechny rozhodnutí kartelu. Zápisky se ale rozhodl později předat regulátorům, takže se vyhnul pokutě.

Práskač Yoplait

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže informoval, že mezi potrestanými společnostmi jsou kromě Yoplait i firmy Lactalis, Senagral, Novandie, Les Maitres Laitiers du Cotentin, Alsace Lait, La?ta, Laiterie de Saint Malo, Yeo Frais a Laiterie H. Triballat. Firmy představují 90 procent francouzského trhu s jogurty a souvisejícími produkty.

Nejvyšší pokutu 56,1 milionu eur musí zaplatit Lactalis. Pokutu považuje za „extrémně tvrdou“ a hodlá se odvolat. Agentura Reuters uvedla, že kromě Laiterie de Saint Malo žádná z potrestaných firem obvinění nezpochybnila.

ČTK