13. ledna 2011 19:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

K vytápění domu lze využít lidskou energii, třeba z nádraží

termosnímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy termosnímek | foto: Reprofoto

STOCKHOLM/PRAHA Dobrá zpráva pro příznivce obnovitelných zdrojů. Ve Stockholmu vymysleli způsob, jak efektivně využívat lidské energie jako zdroje tepla.

Zatím nikoho nenapadlo, že nádražní budova, kterou projde denně na 250 000 lidí je ideálním zdrojem energie, která se dá snadno užít k výrobě tepla. Tím lze také uspořit náklady. S možností využití tohoto zdroje přišla Švédská realitní společnost Jernhusen. Potřebovala nějak zateplit své budovy, stojící naproti nádraží.

O možnosti zateplit budovu za pomoci lidské energie uvnitř ní se ví již dlouho. Inovací, se kterou přišla společnost Jernhusen, je možnost toto teplo převést i do další budovy. Zprávu přinesl server BBC.

Jak systém funguje v praxi?
Výměníky tepla v systému hlavního nádraží přemění přebytečné teplo do horké vody. Ta je pak čerpána do tepelného systému v nedaleké budově, která je takto udržována v teple.

Tímto způsobem dokáže systém ušetřit až 25% nákladů na vytápění budov, čímž mimo jiné samozřejmě také roste hodnota budovy.

Společnost Jernhusen, která tento způsob vytápění uvedla do praxe, vyjádřila své překvapení, že firmy o podobném způsobu neuvažovaly dříve, protože ve velkých administrativních budovách jsou vzniklé úspory zásadní.

A protože podle vyjádření několika odborníků se během příštích 40ti let razantně sníží zásoby ropy a zemního plynu, na trhu bude o tento zdroj velký zájem.

Lidé ve Švédsku již začínají přemýšlet o zavedení takovýchto městských sítí všude. Výhodnost systému v jiných zemích je ale ovlivněna podnebím a cenami energií.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!