6. května 2016 15:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kalašnikov otevře obchody s oděvy a doplňky. Ale bude tam prodávat i pušky

Sluší? Kalašnikov otevře módní obchody. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sluší? Kalašnikov otevře módní obchody. | foto: Shutterstock

MOSKVA Ruská zbrojovka Kalašnikov, proslulý výrobce střelných zbraní, chce rozšířit výrobu a představit se jako módní dům. List Izvestija v pátek napsal, že vedení závodu chce pod značkou známou po celém světě vyrábět vlastní oděvy a módní doplňky.

Do konce roku se podle plánu objeví v ruských městech 60 firemních obchodů s módou, kde se ovšem budou nabízet i pušky.

Vedení firmy argumentuje tím, že módní zboží vyrábějí i mnohé jiné strojírenské podniky, například výrobce stavebních strojů Caterpillar nebo automobilka Ferrari.

Problém ale mají v iževském sídle společnosti se sankcemi, které proti Rusku vyhlásily západní státy. Mnohé z nich přitom byly pro firmu Kalašnikov tradičním místem odbytu. Sedmdesát procent sportovních a loveckých pušek například vyvážela do Evropy a USA. Nyní se - se zbraněmi i s módou - musí víc orientovat na domácí zákazníky, napsal list Izvestija.

Poprvé chce Kalašnikov prezentovat své modely letos v září na přehlídkovém molu na armádním veletrhu ve městě Kubinka u Moskvy. Převládat má styl „military“, oblíbený prý dnes na celém světě.

ČTK