31. ledna 2013 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kalvoda znovu žaluje stát. Zastupuje Generali kvůli zkrachovalým cestovkám

Jan Kalvoda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kalvoda | foto: ČTK

PRAHA Pojišťovna Generali žaluje český stát kvůli zkrachovalým cestovním kancelářím. Za poškození dobrého jména žádá omluvu a odškodnění 18,5 milionu korun. Důvodem jsou výroky představitelů ministerstva pro místní rozvoj o povinnosti pojišťoven hradit peníze klientům bez ohledu na limit pojistného plnění.

"Prostřednictvím Advokátní kanceláře Jana Kalvody jsme podali žalobu na MMR, aby se zdrželo nekalosoutěžního jednání a poškozování dobrého jména naší společnosti," uvedl generální ředitel pojišťovny Generali Štefan Tillinger.

Případný soudní výrok ve prospěch Generali by podle něj mohl urychlit odškodnění klientů zkrachovalých cestovních kanceláří ze strany státu.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo pro místní rozvoj v létě uvedlo, že postup pojišťovny Generali v případě nepojištěné CK Majestic Travel patrně odporuje zákonu o cestovním ruchu. Pojišťovny podle ministerstva nesmějí uzavírat pojistné smlouvy, které nejsou účinné a nedokážou klienty ochránit v případě krachu cestovní kanceláře.

Advokát Jan Kalvoda uvedl, že je zcela nepřípustné, aby stát přenášel tíhu plnění tohoto závazku na soukromé subjekty, v tomto případě na pojišťovny. "Je povinností státu, nikoliv pojišťoven, aby naplnil příslušnou směrnici EU," dodal.

Také letos v létě se podle Tillingera mohou opakovat situace z předchozích let, protože přes opakovaná prohlášení ministerstva nebude novela zákona v hlavní turistické sezóně účinná. V rozporu s požadavkem evropské směrnice tak nebudou klienti cestovních kanceláří ani v letošním roce stoprocentně chráněni v případě jejich úpadku, podotkl.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz