2. března 2009 19:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kanadská ekonomika klesla nejvíc od roku 1991

V posledním čtvrtletí loňského roku meziročně klesla o 3,4 procenta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V posledním čtvrtletí loňského roku meziročně klesla o 3,4 procenta | foto: Reprofoto

OTTAWA Kanadská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně klesla o 3,4 procenta, což byl nejvyšší pokles od roku 1991. Globální finanční krize omezila vývoz i výdaje firem a spotřebitelů. Zpráva statistického úřadu potvrdila, že Kanada, stejně jako další přední světové ekonomiky, míří do recese. Za celý rok ekonomický růst zpomalil na 0,5 procenta.

Ve srovnání s předchozím čtvrtletí hrubý domácí produkt klesl o 0,8 procenta. Úřad také revidoval předchozí údaj o růstu za třetí čtvrtletí, a to na 0,9 procenta z původních 1,3 procenta.

Ekonomický pokles byl o něco lepší než odhady analytiků, kteří počítali se snížením HDP až o 3,6 procenta. Kanadská centrální banka ale očekávala snížení jen o 2,3 procenta. Zpráva tak posiluje názory analytiků, že banka v úterý sníží úrokové sazby o půl procentního bodu na rekordní minimum 0,5 procenta.

V posledních třech měsících roku se snížily i osobní výdaje, které naopak od počátku roku, kdy klesal vývoz, držely ekonomiku nad vodou. Nižší byly výdaje poprvé za 13 let. Objem vývozu i dovozu klesl nejvíce za 26 let.

Propadly se i firemní investice do strojního vybavení a investice do bytové výstavby.

Bank of Canada očekává, že v prvním čtvrtletí ekonomický pokles zrychlí na 4,8 procenta. Ekonomika by měla oslabit i v druhém čtvrtletí, ve druhé polovině roku se ale má vrátit k růstu.

V Kanadě minulý měsíc zaniklo rekordních 129.000 pracovních míst a míra nezaměstnanosti vzrostla o půl procentního bodu na 7,2 procenta. Vláda v lednu představila balíček na stimulaci ekonomiky v objemu 32 miliard dolarů (718,3 miliardy Kč).

Pokles kanadské ekonomiky je nižší než Spojených států nebo Japonska.

Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí meziročně klesla o 6,2 procenta a japonská o 12,7 procenta. Jihokorejská ekonomika se propadla dokonce o 20,8 procenta, napsaly agentury AP a Reuters.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESNÍ INŽENÝR - ELEKTRO VÝROBA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz