18. ledna 2013 12:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kaufland 13milionovou pokutu za odírání dodavatelů platit nemusí

Kaufland Praha (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kaufland Praha (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRNO Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj zrušil pokutu 13,628 milionu korun pro řetězec Kaufland za údajné zneužití významné tržní síly. Případem se budou ještě zabývat Rafajovi podřízení.

"V současné době se zpracovává nové prvostupňové rozhodnutí," upřesnil mluvčí úřadu Martin Švanda s tím, že Rafaj o tom rozhodl už loni. Kaufland byl dosud první firmou, kterou ÚOHS za porušení zákona o významné tržní síle sankcionoval. Pokutu teoreticky úřad firmě může uložit znovu, může ale také řízení úplně zastavit.

Také Albert a Tesco

Kromě Kauflandu antimonopolní úřad vyšetřuje i další řetězce, například Ahold a Tesco. Zatím žádné rozhodnutí ale úřad na svém webu nezveřejnil.

Na webu není ani Rafajův loňský pravomocný verdikt týkající se Kauflandu.

Úřad dosud tvrdil, že firma s nadpoloviční většinou svých dodavatelů dojednávala lhůty splatnosti delší než 30 dnů. Řešil také poplatky za postoupení pohledávek a uplatňování skonta.

Podle úřadu více než 95 procent firem, které Kauflandu dodávaly zemědělské a potravinářské produkty, mělo povinnost v případě postoupení pohledávky vůči Kauflandu třetím osobám hradit poplatek ve výši čtyř procent z hodnoty postoupené pohledávky.

"Řetězec Kaufland současně sjednával ustanovení o dodatečném skontu, na jehož základě požadoval v případě dřívějšího zaplacení faktury slevu, a to ve výši 0,5 procenta za každý započatý týden, o který byla faktura dříve uhrazena," uvedl dříve místopředseda úřadu Hynek Brom.

ČTĚTE TAKÉ:

Při této kombinaci podmínek podle něj dodavatelé, kteří chtěli dostat své peníze před splatností faktur, byli nuceni volit, z důvodů zatížení poplatkem za postoupení pohledávky, ekonomicky méně výhodnou variantu skonta. Skonta i poplatky za převod pohledávek obchodní řetězec od svých dodavatelů podle ÚOHS skutečně inkasoval.

V případě poplatku za postoupení pohledávky a skonta šlo podle úřadu o soustavné uplatňování praktiky, která podřizovala dodavatele povinnostem, jež vytvářejí nerovnováhu mezi smluvními stranami. Tím byl porušen zákaz zneužití významné tržní síly.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!