Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo může za krizi? Ratingové agentury

Evropa

  16:44
ŠTRASBURK - Ratingové agentury, které jsou některými experty i politiky označovány za spoluviníky současné vážné finanční krize, čeká v Evropské unii přísnější regulace. Nová pravidla pro jejich fungování dnes schválil Evropský parlament, dopoledne je podpořily i členské země.

Jednou z nejznámějších ratingovových agentur je Standard & Poor's

Přísnější dohled podpořilo 569 členů zákonodárného sboru, proti bylo 47, čtyři se zdrželi hlasování.

"Ratingové agentury klamaly veřejnost, pokud jde o hodnocení jednotlivých bank," řekl Českému rozhlasu český europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM).

"Tím, že se přešlo na hodnocení kapitálové přiměřenosti podle toho, jak vidí pozice jednotlivých bank ratingové agentury, tak se vlastně obcházela skutečná reálná pozice kapitálové přiměřenosti těch bank," dodal.

Na rozdíl od Ransdorfa zpřísnění regulace nepodpořil jiný český europoslanec Ivo Strejček (ODS). I on připustil, že ratingové agentury jsou označovány za jednoho z původců finanční krize.

Zveřejní metodiku
Nová pravidla by mimo jiné měla přinutit agentury k registraci a naplnit řadu dalších podmínek. Napříště tak budou třeba muset povinně zveřejňovat informace o tom, jaké modely či metodiky při vytváření ratingů použily.

Změny by také měly zabránit i případným střetům zájmu mezi hodnocenými organizacemi a agenturami. Jednotliví analytici agentury tak budou muset při delší spolupráci s nějakým subjektem rotovat, aby se nenarušila jejich nezávislost.

Kritici ratingovým agenturám, které se zabývají hodnocením ekonomických subjektů i států a jejich porovnáváním z hlediska platební bilance, vytýkají, že nezaznamenaly zhoršující se situaci na finančních trzích.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....