23. dubna 2009 16:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kdo může za krizi? Ratingové agentury

ŠTRASBURK Ratingové agentury, které jsou některými experty i politiky označovány za spoluviníky současné vážné finanční krize, čeká v Evropské unii přísnější regulace. Nová pravidla pro jejich fungování dnes schválil Evropský parlament, dopoledne je podpořily i členské země.

Přísnější dohled podpořilo 569 členů zákonodárného sboru, proti bylo 47, čtyři se zdrželi hlasování.

"Ratingové agentury klamaly veřejnost, pokud jde o hodnocení jednotlivých bank," řekl Českému rozhlasu český europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM).

"Tím, že se přešlo na hodnocení kapitálové přiměřenosti podle toho, jak vidí pozice jednotlivých bank ratingové agentury, tak se vlastně obcházela skutečná reálná pozice kapitálové přiměřenosti těch bank," dodal.

Na rozdíl od Ransdorfa zpřísnění regulace nepodpořil jiný český europoslanec Ivo Strejček (ODS). I on připustil, že ratingové agentury jsou označovány za jednoho z původců finanční krize.

Zveřejní metodiku
Nová pravidla by mimo jiné měla přinutit agentury k registraci a naplnit řadu dalších podmínek. Napříště tak budou třeba muset povinně zveřejňovat informace o tom, jaké modely či metodiky při vytváření ratingů použily.

Změny by také měly zabránit i případným střetům zájmu mezi hodnocenými organizacemi a agenturami. Jednotliví analytici agentury tak budou muset při delší spolupráci s nějakým subjektem rotovat, aby se nenarušila jejich nezávislost.

Kritici ratingovým agenturám, které se zabývají hodnocením ekonomických subjektů i států a jejich porovnáváním z hlediska platební bilance, vytýkají, že nezaznamenaly zhoršující se situaci na finančních trzích.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?