21. dubna 2010 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Když vyhraje levice, utečeme, varují podnikatelé

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Ještě nikdy v minulosti nevyjadřovali podnikatelé takové obavy nad výsledky parlamentních voleb jako letos. Třetina z nich dokonce připouští, že vítězství levice by je mohlo přimět opustit zemi. Bojí se zejména zvyšování daní a dalších odvodů, které avizují zejména sociální demokraté.

Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila Česká kapitálová informační agentura (Čekia) mezi 1100 podnikateli.

"Podnikatelé se obávají volebního vítězství levice a s tím očekávaného růstu daní," řekla analytička Čekie Petra Štěpánová.

Firmy se stěhují z Česka

Z Česka uteklo ke konci loňského roku 11 143 firem, což představuje 3,5 procenta z celkového počtu v Česku. Po pádu Topolánkovy vlády na jaře loňského roku odešlo 2 tisíce firem, nejvíce za poslední 4 roky. Stěhují se do daňových rájů i do zemí EU, např. do Nizozemska, Lucemburska či na Kypr.

Ačkoliv byl únorový průzkum Čekie anonymní, množí se i podnikatelé, kteří své obavy zveřejňují zcela otevřeně. "Vítězství sociální demokracie by bylo pro ekonomiku této země katastrofické," prohlašuje majitel společnosti Student Agency Radim Jančura. Připustil, že by sám mohl svoji firmu do tří let přemístit do zahraničí.

Podobně se vyjadřuje i Zbyněk Frolík, jednatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka. "Stále více podnikatelů je naštvaných z toho, jak jsou firmy zejména levicovými politiky znevažovány. Nezbývá jim než ukázat, že si svoji svobodu skutečně hodlají zachovat, a odejdou proto do ciziny," tvrdí Frolík.

Hlavním trnem v oku levicových hospodářských plánů je zejména plán zvýšit daň z příjmu firem z 19 na 21 procent a také zvýšit odvody na sociálním pojištění.

Více informací si přečtěte ve středečním vydání deníku

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.