22. listopadu 2011 15:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kellner rozjel Air Bank. Láká na úrok 2,5 %

Air Bank zahájila ostrý provoz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Air Bank zahájila ostrý provoz | foto: Air Bank

PRAHA Tuzemská Air Bank ze skupiny PPF finančníka Petra Kellnera dnes ve 14:00 zahájila činnost. Air Bank je po Zuno Bank a Equa Bank třetí bankou, která v posledních měsících zahájila v Česku činnost.

Banky chtějí získat klienty především od velkých tuzemských ústavů, podle odborníků mají částečnou šanci na úspěch.

"Nejvíce klientů z hlediska jejich fyzického počtu mohou nové banky získat rozhodně u těch největších bank. Na druhou stranu díky jejich velikosti se stále bude jednat pouze o malé zlomky klientů a jen mírné ztráty tržních podílů," uvedl analytik společnosti Cyrus Marek Hatlapatka.

ČTĚTE TAKÉ:

Česko je navíc podle šéfredaktora serveru Investujeme.cz Petra Zámečníka specifické v loajalitě bankovních klientů.

Novým bankám podle jejich vyjádření přibývají klienti. Zuno Bank, která patří do bankovní skupiny Raiffeisen Bank International, získala za tři měsíce činnosti 16.000 klientů a na vkladech získala zhruba deset miliard korun.

"Jak vklady, tak počet klientů kopírují i nadále rychlý růst z prvních měsíců po otevření - to znamená, že dneska se pohybujeme už v řádu desítek tisíc klientů," uvedla mluvčí Zuno Bank Pavla Renčínová. Zuno Bank zahájila činnost na počátku července.

Equa bank, která vznikla po převzetí Banco Popolare ČR, eviduje od zahájení činnosti přes 11.000 otevřených účtů. Banka zahájila činnost v červnu letošního roku a v září přestavila inovovanou nabídku služeb a produktů.

4 až 5procentní podíl na trhu

Air Bank chce během prvního roku získat 70.000 klientů. V pátém roce činnosti chce mít čtyř až pětiprocentní podíl na trhu, což je zhruba 250.000 aktivních klientů.

Air Bank bude zpočátku nabízet běžné a spořicí účty včetně transakcí a elektronického bankovnictví. V první polovině příštího roku chce nabídnout úvěry a v roce 2013 hypotéky a investiční produkty.

Zprvu banka nabídne služby na 12 pobočkách v Praze, Brně, Ostravě, Liberci, Plzni, Českých Budějovicích a Zlíně. Hotovostní operace se budou na pobočkách uskutečňovat pomocí bankomatů určených pro výběr i vklad peněz.

"Air Bank má bankovní licenci vydanou Českou národní bankou, tudíž spadá pod pojistnou ochranu českého Fondu pojištění vkladů, který by zajišťoval případné vypořádání náhrad klientů při eventuálním krachu banky," uvedl dnes Fond pojištění vkladů (FPV).

Podle současného kurzu tak podle FPV mohou být bez obav ze ztráty peněz fyzické i právnické osoby, které do banky uloží až 2,5 milionu korun, Stejná pravidla podle fondu platí i pro klienty Equa Bank.

V mírně odlišné situaci jsou podle fondu klienti ZUNO Bank. Ta na území České republiky podniká jako pobočka rakouské banky ZUNO Bank AG. "Případné vypořádání náhrad vkladů by tím pádem řešil rakouský systém pojištění vkladů.

Vklady fyzických a právnických osob jsou ale v Rakousku stejně jako v Česku pojištěny v plné výši včetně úroků až do částky 100 tisíc eur," uvedl Fond pojištění vkladů.

Air Bank získala bankovní licenci České národní banky na konci května. PPF Group N.V., do které banka patří, je jednou z největších investičních a finančních skupin ve střední a východní Evropě. Skupina má aktiva přibližně 12 miliard eur (zhruba 300 miliard Kč), zahrnují společnosti z bankovnictví, pojišťovnictví, energetiky, těžby drahých kovů, nemovitostí a maloobchodu. Hlavním akcionářem je s 94,25 procenta nejbohatší Čech Kellner.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?