Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kellnerova PPF chce koupit tureckého výrobce autobusů. Na záměru se dohodla s místní skupinou

Petr Kellner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA/ANKARA Investiční skupina PPF Petra Kellnera, jejíž dceřinou společností je Škoda Transportation, chce odkoupit poloviční podíl hlavního tureckého výrobce autobusů Temsa. A to i navzdory jeho dluhům. Podpisem svůj záměr stvrdila společně s největším tureckým konglomerátem Sabanci Holding.

Společnost Temsa má vysoké dluhy v odhadované výši kolem 200 milionů dolarů (více než 4,5 miliardy korun). Přesto byla dohoda o záměru koupit tuto firmu oběma uskupeními podepsána.

„Skupina PPF, jejíž součástí je i Škoda Transportation, podepsala společně s tureckým holdingem Sabanci dohodu o záměru (Letter of Intent) převzít tureckého výrobce autobusů Temsa Ulaşım Araçları,“ říká mluvčí PPF Zuzana Migdalová. V pondělí to potvrdil i Sabanci Holding, který má vlastnit druhou polovinu.

Akvizice má být dokončena po splnění všech formálních náležitostí. „Ukončení procesu je podmíněno provedením due diligence, dokončením diskusí partnerských stran a schválením odpovědnými regulátory,“ potvrzuje Migdalová.  „V případě, že bude transakce úspěšně završena, budou obě společnosti vlastnit v Temse 50% podíl,“ dodává.

Temsa byla před bankrotem

Skupina Sabanci v květnu 2019 Temsu prodala švýcarské investiční společnosti True Value Capital Partners. Nominální hodnota firmy byla v té době 825 milionů tureckých lir (přes 3,1 miliardy korun), s přihlédnutím k dluhům byla ale nakonec tehdy prodána jen za 375 milionů tureckých lir (1,4 miliardy korun). Informuje o tom server Dailysabah.com.

Temsa v prosinci kvůli dluhům zastavil produkci pro nesplácení půjček, banky začaly firmě zastavovat majetek. Výsledkem měl být bankrot, k dokončení procesu nakonec nedošlo.

Autobus typu Temsa.

Autobus typu Temsa.

Plánovaná transakce má firmě pomoci obnovit produkci a podpořit ji v růstu.

Temsa existuje od roku 1968 a je hlavním tureckým výrobce autobusů, mikrobusů a lehkých nákladních vozů. Od roku 1987 se výroba soustředí v jihoturecké Adaně. Temsa produkuje přes 10 tisíc kusů vozů ročně a zaměstnává více než 3000 lidí.  Její autobusy se exportují do téměř 70 zemí, včetně Spojených států, Velké Británie, Francie či Německa.

Alžběta Tesárková

Autor

Alžběta Tesárkováalzbeta.tesarkova@lidovky.czČlánky

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

https://www.emimino.cz/clanky/bepanthen-pecovat-chranit-milovat-pro-spokojenost-tech-nejmensich/
https://www.emimino.cz/clanky/bepanthen-pecovat-chranit-milovat-pro-spokojenost-tech-nejmensich/

Mast Bepanthen Baby je každodenní pomocník pro miminko i pro vás. Díky panthenolu a mandlovému oleji poskytuje trojitou péči – přirozeně...