Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kellnerova PPF chce koupit tureckého výrobce autobusů. Na záměru se dohodla s místní skupinou

Petr Kellner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA/ANKARA Investiční skupina PPF Petra Kellnera, jejíž dceřinou společností je Škoda Transportation, chce odkoupit poloviční podíl hlavního tureckého výrobce autobusů Temsa. A to i navzdory jeho dluhům. Podpisem svůj záměr stvrdila společně s největším tureckým konglomerátem Sabanci Holding.

Společnost Temsa má vysoké dluhy v odhadované výši kolem 200 milionů dolarů (více než 4,5 miliardy korun). Přesto byla dohoda o záměru koupit tuto firmu oběma uskupeními podepsána.

„Skupina PPF, jejíž součástí je i Škoda Transportation, podepsala společně s tureckým holdingem Sabanci dohodu o záměru (Letter of Intent) převzít tureckého výrobce autobusů Temsa Ulaşım Araçları,“ říká mluvčí PPF Zuzana Migdalová. V pondělí to potvrdil i Sabanci Holding, který má vlastnit druhou polovinu.

Akvizice má být dokončena po splnění všech formálních náležitostí. „Ukončení procesu je podmíněno provedením due diligence, dokončením diskusí partnerských stran a schválením odpovědnými regulátory,“ potvrzuje Migdalová.  „V případě, že bude transakce úspěšně završena, budou obě společnosti vlastnit v Temse 50% podíl,“ dodává.

Temsa byla před bankrotem

Skupina Sabanci v květnu 2019 Temsu prodala švýcarské investiční společnosti True Value Capital Partners. Nominální hodnota firmy byla v té době 825 milionů tureckých lir (přes 3,1 miliardy korun), s přihlédnutím k dluhům byla ale nakonec tehdy prodána jen za 375 milionů tureckých lir (1,4 miliardy korun). Informuje o tom server Dailysabah.com.

Temsa v prosinci kvůli dluhům zastavil produkci pro nesplácení půjček, banky začaly firmě zastavovat majetek. Výsledkem měl být bankrot, k dokončení procesu nakonec nedošlo.

Autobus typu Temsa.

Autobus typu Temsa.

Plánovaná transakce má firmě pomoci obnovit produkci a podpořit ji v růstu.

Temsa existuje od roku 1968 a je hlavním tureckým výrobce autobusů, mikrobusů a lehkých nákladních vozů. Od roku 1987 se výroba soustředí v jihoturecké Adaně. Temsa produkuje přes 10 tisíc kusů vozů ročně a zaměstnává více než 3000 lidí.  Její autobusy se exportují do téměř 70 zemí, včetně Spojených států, Velké Británie, Francie či Německa.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.