29. října 2012 12:56, aktualizováno  15:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kellnerovo zlato za 4,6 milionu zmizelo, loď se ztratila v bouři

Nákladní loď (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákladní loď (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MOSKVA Ruští záchranáři zatím bezúspěšně pátrají po motorové nákladní loni Amurskoje, která o víkendu zmizela při navigaci v rozbouřeném Ochotském moři severně od Sachalinu.

Obavy o osud plavidla s devítičlennou posádkou zvýšila informace majitelů, že loď převážela náklad zlaté rudy za téměř čtvrt milionu dolarů (4,6 milionu korun). Ruda pochází z dolů, jejichž spolumajitelem je český miliardář Petr Kellner.

Rádiové spojení bylo přerušeno v neděli ráno krátce poté, co loď vyslala nouzový signál u Šantarských ostrovů. Ropný tanker, který operoval nedaleko a přispěchal motorové lodi na pomoc, už plavidlo nenašel.

Loď vyslala u Šantarských ostrovů nouzový signál.

Loď vyslala u Šantarských ostrovů nouzový signál.

Vrtulníky nasazeny být nemohly, protože v oblasti je prudký vítr a viditelnost snižuje nízká oblačnost. Původní informaci o tom, že na lodi je 11 lidí, později ruské úřady upřesnily. Státní příslušnost devíti členů posádky neoznámily.

ČTĚTE TAKÉ:

Loď přepravovala 700 tun zlaté rudy ze sibiřského naleziště Avlajakan, které patří těžební společnosti Polimetall. Pětinový podíl firmy patří české skupině PPF finančníka Petra Kellnera, části firmy vlastní ruští miliardáři Alexandr Mamut a Alexandr Něsis.

Podle ruských úřadů loď vyplula z přístavu Kiran v Chabarovském kraji s nákladem zlaté rudy pro Amurský zpracovatelský kombinát. Záchranáři neztrácejí naději, že loď se podaří nalézt.

Kapitán možná v obavě před bouří ukryl plavidlo v některém ze zálivů. Dosavadní pátrání, do něhož se zapojila další dvě plavidla, ale výsledky nepřineslo.

Z množství 700 tun zlaté rudy, kterou Amurskoje přepravuje, lze podle dostupných údajů získat více jak čtyři kilogramy čistého kovu v hodnotě 240 tisíc dolarů.

ČTK, Lidovky.cz