22. listopadu 2011 9:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Klaus: ratingovky jsou slabé a povrchní

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto: ČTK

PRAHA Prezident Václav Klaus kritizuje ratingové agentury. "Považuji jejich produkt za slabý, povrchní a analyticky neobhajitelný a nikdy jsem nechápal, že se podle nich někdo může orientovat."

Napsal to v dnešním Právu. Reagoval na vyjádření sociologa Jana Kellera, že pro Klause "je hlas ratingových agentur hlasem božím".

"K ratingovým agenturám nevzhlížím... Horší (ale) budou ´nové´, postmoderní, společensky korektní ratingové agentury, které si k obrazu svému hodlá vytvářet Evropská komise," napsal prezident.

ČTĚTE TAKÉ:

Evropská unie s fungováním ratingových agentur nesouhlasí a usiluje o posílení regulace a změnu prostředí, v němž agentury fungují. Evropská komise již navrhla rozsáhlou reformu pravidel pro fungování ratingových agentur v Evropské unii.

Požaduje po nich větší transparentnost a chce mezi nimi větší soutěž. Podle komisaře Michela Barniera je také nezbytné snížit závislost ekonomiky na jejich hodnocení. Vlastní agenturu ale Brusel vytvářet nechce.

Viníci finanční krize?

Právě ratingovým agenturám někteří politici přičítají podíl na vzniku finanční krize, která vyvolala následně krizi hospodářskou. Na adresu sektoru zazněla od politiků opakovaně kritika i kvůli rozhodnutím o snížení hodnocení některých evropských zemí.

"Některá z opatření jistě povedou ke zvýšení transparentnosti finančních trhů, nicméně řada opatření představuje nežádoucí zásah do trhem vytvořeného systému přispívající k přeregulaci finančního trhu," řekl vedoucí partner sektoru Finančních služeb, PwC Česká republika Pavel Kříž.

Navíc není podle něj jasné, jaké dopady budou tyto návrhy mít na celosvětově působící agentury, pokud se uplatní pouze na území EU.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!