22. května 2012 13:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Klaus: Řecko je vrchol ledovce

Prezident Václav Klaus při svém projevu na Žofínském fóru.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus při svém projevu na Žofínském fóru. | foto: ČTK

Hotel Hilton v Chicagu: konference o klimatických změnách konzervativní organizace Heartland Institute. Na pódium v sále, kde vidí „mnoho, mnoho přátel“, přichází český prezident Václav Klaus a začíná svůj projev. Mimo jiné v něm říká, že deklarace typu, že „globální oteplování je největší krizí, jaké kdy lidstvo kolektivně čelilo, už nejsou populární“.

Klaus dlouhodobě kritizuje teorii globálního oteplování. O opačném názorovém táboře nyní ale zároveň řekl:„Uspěli v tom, že enviromentalistické náboženství ustanovili jako oficiální náboženství západní společnosti“.„Jejich myšlenky jsou myšlenkami ideologů, nikoliv vědců, klimatologů,“ dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

V následné diskusi řeč přišla i na další témata. Klaus, jenž dlouhodobě kritizuje fungování eura, mimo jiné situaci v Řecku označil jen za vrchol ledovce. Podle něj jde „fundamentální systémovou krizi“ společné evropské měny.

Na konferenci Heartland Institute Klaus nevystoupil poprvé. Přijel sem poté, co se spolu s premiérem Petrem Nečasem a dalšími vrcholnými politckými představiteli zúčastnil summitu NATO. Klaus na konferenci promluvil i přesto, že nedávno odsoudil kontroverzní bilboardovou kampaň organizace Heartland Institute. Ta přirovnávala zastánce globálního oteplování k teroristům.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Média před časem informovala o tom, že Heartland Institute na problematickém billboardu zobrazil teroristu Teda Kaczynského známého jako Unabomber doplněného textem „Stále věřím v globální oteplování. A co vy?“ Organizace v tiskové zprávě zprávě také uvedla, že na billboardech se měl objevit třeba i Usáma bin Ládin.

„Prezident Klaus je rozhodně proti neseriózním, agresivním a provokativním billboardovým kampaní, jako je tak, již nedávno použil Heartkand Institute,“ citovala již dříve média prezidentova mluvčího. Heartland Institute kvůli kauze přišel mimo jiné o podporu pojišťovací společnosti State Farm.

pjaPetr Janoušek

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?