22. května 2012 13:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Klaus: Řecko je vrchol ledovce

Prezident Václav Klaus při svém projevu na Žofínském fóru.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus při svém projevu na Žofínském fóru. | foto: ČTK

Hotel Hilton v Chicagu: konference o klimatických změnách konzervativní organizace Heartland Institute. Na pódium v sále, kde vidí „mnoho, mnoho přátel“, přichází český prezident Václav Klaus a začíná svůj projev. Mimo jiné v něm říká, že deklarace typu, že „globální oteplování je největší krizí, jaké kdy lidstvo kolektivně čelilo, už nejsou populární“.

Klaus dlouhodobě kritizuje teorii globálního oteplování. O opačném názorovém táboře nyní ale zároveň řekl:„Uspěli v tom, že enviromentalistické náboženství ustanovili jako oficiální náboženství západní společnosti“.„Jejich myšlenky jsou myšlenkami ideologů, nikoliv vědců, klimatologů,“ dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

V následné diskusi řeč přišla i na další témata. Klaus, jenž dlouhodobě kritizuje fungování eura, mimo jiné situaci v Řecku označil jen za vrchol ledovce. Podle něj jde „fundamentální systémovou krizi“ společné evropské měny.

Na konferenci Heartland Institute Klaus nevystoupil poprvé. Přijel sem poté, co se spolu s premiérem Petrem Nečasem a dalšími vrcholnými politckými představiteli zúčastnil summitu NATO. Klaus na konferenci promluvil i přesto, že nedávno odsoudil kontroverzní bilboardovou kampaň organizace Heartland Institute. Ta přirovnávala zastánce globálního oteplování k teroristům.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Média před časem informovala o tom, že Heartland Institute na problematickém billboardu zobrazil teroristu Teda Kaczynského známého jako Unabomber doplněného textem „Stále věřím v globální oteplování. A co vy?“ Organizace v tiskové zprávě zprávě také uvedla, že na billboardech se měl objevit třeba i Usáma bin Ládin.

„Prezident Klaus je rozhodně proti neseriózním, agresivním a provokativním billboardovým kampaní, jako je tak, již nedávno použil Heartkand Institute,“ citovala již dříve média prezidentova mluvčího. Heartland Institute kvůli kauze přišel mimo jiné o podporu pojišťovací společnosti State Farm.

pjaPetr Janoušek

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?