18. srpna 2009 14:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Klienti Tomi Tour dostanou od pojišťovny zpět všechny peníze

Tomi Tour | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomi Tour | foto: ČTK

PRAHA Slovenská pojišťovna Union uhradí českým klientům zkrachovalé cestovní kanceláře Tomi Tour, kteří nemohli odcestovat na zaplacený zájezd, všechny náklady v plné výši. Celkem jde o více než 13.000 lidí, konečná suma přesahuje 161 milionů korun.

Pojišťovna dosud shromažďovala veškeré podklady včetně seznamu klientů a zároveň zkoumala, zda pro vyhlášení úpadku měla kancelář důvod. "Deklarovaný úpadek české CK Tomi Tour Praha se ve smyslu pojistných podmínek prokázal," uvedla dnes mluvčí pojišťovny Judita Smatanová. Dodala však, že auditoři zjistili v účetní evidenci cestovky hrubé nesrovnalosti.

Pojišťovna už s vyplácením českých klientů začala. Ve slovenské CK Tomi Tour se sídlem v Nitře se zatím stále uskutečňuje audit, který má úpadek prokázat. "Také v případě slovenské Tomi Tour chceme začít s odškodňováním co nejdříve," řekl šéf pojišťovny Tibor Bôrik. Dohromady jde údajně o vůbec největší pojistnou událost v oblasti cestovních kanceláří v České republice a na Slovensku.

Cestovní kancelář Tomi Tour vyhlásila úpadek v pátek 17. července, údajně kvůli chybějící hotovosti. V zahraničí zůstalo přes 3200 rekreantů. Hospodařením cestovky, jejíž tváří byl obchodní ředitel Václav Fischer, se zabývá policie. Objevily se například informace, že kancelář inkasovala peníze od klientů a partnerů do poslední chvíle, ačkoliv bylo jasné, že se zájezdy neuskuteční.

Lidovky.cz, ČTK