19. prosince 2012 16:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kodak prodá patenty pod cenou. Aby se vymanil z bankrotu

Sídlo firmy Kodak v Rochesteru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo firmy Kodak v Rochesteru. | foto: Reuters

NEW YORK Americká společnost Eastman Kodak prodá svých zhruba 1100 patentů z oblasti digitálního zobrazování za 525 milionů dolarů (téměř deset miliard Kč). Peníze získané z prodeje mají firmě pomoci opustit režim bankrotové ochrany v první polovině příštího roku. Kodak požádal o ochranu před věřiteli letos v lednu.

Patenty získá konsorcium vedené společnostmi Intellectual Ventures a RPX Corp. Částka je mnohem menší, než firma původně doufala. Podle Kodaku mají patenty hodnotu až 2,6 miliardy dolarů. O prodej patentů se však firma snažila více než rok. Dohodu ještě musí schválit bankrotový soud.

Prodej patentů je důležitý pro další fungování společnosti. Kodak se dohodl s věřiteli, že mu poskytnou úvěr 793 milionů dolarů na další provoz po opuštění bankrotové ochrany, avšak pouze za podmínky, že získá nejméně 500 milionů dolarů z prodeje patentů. Tuto podmínku se tak Kodaku podařilo splnit.

ČTĚTE TAKÉ:

Kodak nyní prochází restrukturalizací, hodlá výrazně omezit své aktivity a chce se zaměřit převážně na tisk fotografií a komerční obaly. Firma patří mezi nejznámější americké značky a kdysi dominoval fotografickému průmyslu.

Někdejší průkopník založený v roce 1880 však nedokázal rychle přijmout moderní technologie a zaspal rozvoj digitální technologie, přestože vymyslela digitální fotoaparát.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.